عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

  • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
  • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
  • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
  • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

    ادامه مطلب

  • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

    ادامه مطلب

خانه تاریخی کبیر میزبان عزاداری هنرمندان گلستانی بود

هنرمندان گلستان که به مدت 6 سال است در دهه اول محرم برای مراسم عزاداری گرد هم می آیند،برای دومین سال پیاپی مراسم خود را در خانه تاریخی کبیر برگزار کردند.

به گزارش روابط عمومی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، خانه تاریخی کبیر، از املاک شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، برای دومین سال پیاپی میزبان تکیه هنرمندان گلستان بود.

آئین عزاداری هنرمندان گلستان برای ششمین سال است که در قالب تکیه هنرمندان برگزار می شود و امسال هم با همکاری حوزه هنری هنری گلستان و دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان و همچنین حمایت شرکت عمران  و بهسازی شهری ایران، این تکیه در خانه تاریخی کبیر، از آثار ارزشمند بافت تاریخی گرگان برگزار شد.

آئین عزاداری تکیه هنرمندان در دهه اول محرم و از ساعت 19 الی 21 هر شب برگزار شد و در شب های مختلف برنامه های مختلف متناسب با ایام محرم توسط هنرمندان به اجرا گذاشته شد.

در این برنامه ها که هر شب و با استقبال فراوان هنرمندان و شهروندان گرگانی مواجه بود، عزاداری و سوگواری حضرت سیدالشهدا با توجه ويژه به آيين هاي هنری اجرا می شد.

هنرهای تجسمی، تصویری، نمایش نامه خوانی و اتودهای نمایش، ادبیات و داستانك با گويش گرگاني، آفرینش های ادبی و موسیقی از جمله برنامه هایی بود که در این شب ها برای معرفی بیشتر اهداف قیام سیدالشهدا و حادثه کربلا به نمایش گذاشته شد.

در تکیه هنرمندان برنامه های متنوع دیگری همچون نمایشگاه، تولید آثار تجسمی، برگزاری کارگاه تخصصی عاشورایی، ایستگاه کودک، موسیقی عزاداری امام حسین(علیه السلام) کارهای پژوهشی، تعزیه، تولید آثار پژوهشی با موضوع آئین های عزاداری، شعر خوانی و مقتل خواني، داستان کوتاه، نمایشگاه کتاب، نقالی، پرده خوانی، اکران فیلم و كليپ، نمایش رادیویی، مداحی و سخنرانی برگزار شد.

از نکات جالب توجه تیکه هنرمندان، حضور تعزیه خوانان و هنرمندان استان خراسان شمالی در خانه تاریخی کبیر بود. این هنرمندان روز 17 مهر در گرگان حضور یافتند و به اجرای برنامه های مختلف از جمله نقالی، تعزیه و ... با هدف معرفی آداب و رسوم خود پرداختند.

اکران فیلم های ۱۰۰ ثانیه ای با موضوع عاشورا، سخنرانی روحانیون، مداحی و سینه زنی از دیگر برنامه هایی است که تلاش شد به شکل متنوع در ایام برپایی تکیه توسط هنرمندان برگزار شود.

 

همچنین در تکیه هنرمندان غرفه ای مربوط به کودکان طراحی شد که در آن مربیان، کودکان را در کشیدن نقاشی مربوط به موضوع عاشورا یاری می کردند.

طبخ و توزيع غذای نذری هم هر شب جهت پذيرايي از عزاداران سالار شهيدان در این تکیه انجام شد. در آخرین شب از برنامه های هنرمندان، خانه تاریخی کبیر میزبان آئین «شام غریبان» بود.

علاوه بر حضور پر رنگ هنرمندان و فرهنگ دوستان بصورت خانوادگي، مسئولين استاني مانند مديران كل راه و شهرسازي، ميراث فرهنگي، فرهنگ و ارشاد استان و همچنين مديران فرهنگي و سياسي استانداري گلستان به همراه اعضاي شوراي اسلامي شهر و شهرداري گرگان، ائمه جمعه و جماعات، با حضور ويژه استاندار محترم خراسان شمالي و هيئت همراه و ... اين تكيه را متمايز از ديگر مكان هاي عزاداري در گرگان نموده بود.

 

استقبال زايد الوصف مردمي از برنامه ها و بناي تاريخي با ارزش به حدي بود كه محوطه حياط آماده شده پاسخگوي مراجعين نبود و همه شب تعداد بسيار زيادي از علاقمندان بصورت ايستاده در مراسم حاضر بودند.

با توجه به تجربه برگزاري تكيه هنرمندان در خانه تاريخي كبير، برنامه ريزي براي مراسم مشابه در ديگر مناسبت هاي ملي و مذهبي در طول سال در دستور كار قرار دارد.

گفتنی است خانه تاریخی کبیر که با شماره 2274 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است در تملک شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازی شهری ایران است و در صورت تامين اعتبار مالي پس از مرمت اضطراری و استحكام بخشي و ادامه تملك ديگر پلاك هاي مجموعه تاريخي، به متقاضیان واجد شرايط واگذار می شود.