عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

  • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
  • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
  • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
  • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

    ادامه مطلب

  • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

    ادامه مطلب

بافت تاریخی گرگان یک هویت تاریخی که باید به‌سرعت احیا شود

استاندار گلستان بافت تاریخی گرگان را به‌ عنوان هویت تاریخی دانست و گفت: گرگان نگارستان خانه‌های تاریخی است و با توجه به مشکلات آب و هوایی و دغدغه‌های مردم باید احیای این خانه‌ها و بافت با سرعت بیشتری انجام شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به نقل از خبرگزاری  ایسنا، دکتر «حسن صادقلو» در جلسه ستاد استانی بازآفرینی شهری که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، تصریح کرد: قریب به 200 خانه و ابینه‌ی تاریخی در گرگان وجود دارد که می‌تواند مایه آرامش‌بخشی در میان مردم باشد و با احیای آن‌ها معماری آرامش بخش را در این شهر توسعه داد.

 

وی با اشاره به عبور سالانه 18 میلیون نفر مسافر از استان گلستان، افزود: احیا و مرمت بافت تاریخی گرگان و دیگر خانه‌های باارزش در شهرهای استان می‌تواند محملی برای تبدیل گلستان از معبر به مقصد گردشگری شود.

استاندار گلستان هم‌چنین با اشاره به بافت‌های فرسوده در سطح استان، یادآور شد: باید در دوباره‌سازی بافت‌های فرسوده و تغییر معماری‌ها مسائل اجتماعی محیط را مدنظر قرار دهیم و در این راه استفاده از الگوی طرح هادی در روستاها که با حفظ هویت روستا رفع فرسودگی صورت می‌گیرد، می‌تواند موثر باشد.

 دکتر صادقلو از شهرداران سراسر استان خواست در طراحی جامع شهری به مواردی چون منظر و نقشه شهری توجه جدی داشته باشند.

وی با تأکید بر اهمیت مسأله حاشیه‌نشینی، خاطرنشان کرد: خوشبختانه 3 محله حاشیه‌ای استان در شهرهای گرگان و گنبدکاووس با اجرای طرح شهید شوشتری مورد بهسازی قرار گرفت.

استاندار گلستان خاطرنشان کرد: امسال با همکاری فرمانداران، سپاه و دیگر دستگاه‌های اجرایی به‌دنبال اجرای طرح شهید شوشتری در 14 محله 14 شهرستان استان هستیم که امیدواریم وزارت راه و شهرسازی با تمرکز بر این محلات در سالم‌سازی و تغییرات ظاهری و معماری این محلات همکاری کند.