عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

گروه ها و سازمان های مردم نهاد باید در حوزه باز آفرینی شهری تقویت شوند.

دکتر محمد سعید ایزدی معاون وزیرراه و شهر سازی در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان گلستان ضمن یادآوری آسیب های ایجاد شده در توسعه بی برنامه شهری، کوی محتشم را نمونه ای از نقاط پر خطر شهر گرگان عنوان کرد و گفت: ضعف ایمنی محلات در برابر حوادث طبیعی، بروز آسیب های اجتماعی، مشکلات محیط زیستی، فقر مالی و شهری، نابرابری های اجتماعی و ضعف زیرساخت ها بخصوص حمل و نقل عمومی بخشی از مشکلات این مناطق است.

وی افزود: آنچه داشته ایم را از دست داده ایم و آنچه به دست آوردیم ارتباطی به گذشته و هویت ما ندارد.

به گزارش  روابط عمومی  شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به نقل از خبرگزاری مهر  استان گلستان دکتر ایزدی در ادامه گرگان را نمونه بی بدیل اندیشه ایرانشهری دانست و گفت: تلاش است با بازخوانی اندیشه گذشته و مولفه های سبک زندگی ایرانی اسلامی و مطابقت آن با زندگی امروز، هویت از دست رفته را به زندگی ها برگردانیم.

وی بافت تاریخی گرگان را بسیار ارزشمند دانست و تصریح کرد: با توجه به آثار باقی مانده در بافت تاریخی گرگان می توان به راحتی با حفظ آن، این ظرفیت بزرگ را به جهانیان معرفی کرد و این مساله کمک بزرگی برای معرفی فرهنگ ایرانی اسلامی و احیای تمدن ایران است.

وی در ادامه به مشکلات پیش روی اجرای این طرح ها پرداخت و اظهار کرد: دو مشکل بزرگ پیش رو داریم. نخستین آن کارآمد نبودن برنامه ها و کمی بودن آن ها است که می طلبد به سمت کیفی شدن برویم.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: تعداد دستگاه های دخیل و ناهماهنگی ها باعث شده کارها بخشی و جزیره ای شود و تاثیرگذاری لازم را نداشته باشند.

وی دستورالعمل حل این مشکلات را سیاست بازآفرینی دانست و بیان کرد: باید بتوان از توان سایر دستگاه ها بخصوص بخش خصوصی استفاده جدی کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی  وزارت بهداشت و فنی حرفه ای را از دستگاه های همراه در این مسیر معرفی کرد و افزود: می توان از طریق مشارکت کارهای بزرگ انجام داد.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، به تشریح تسهیلات طرح باز آفرینی پرداخت و گفت: ظرفیت تسهیلات خرید از صندوق وجود دارد. از سوی دیگر سعی شده بانک مسکن تقویت شود تا بتوان در این عرصه ورود پیدا کند.

وی همچنین از امکان افزایش سقف وام نوسازی خبرداد و گفت: وام قرض الحسنه مقاوم سازی و مرمت با کارمزد چهار درصد هم به متقاضیان پرداخت می شود.

دکتر ایزدی  نقش سمن ها بسیار مهم دانست و گفت: گروه ها و سازمان های مردم نهاد باید در حوزه باز آفرینی شهری تقویت شوند.

ایزدی با تاکید بر این که خانه گفتمان شهری در گرگان راه اندازی شود از آمادگی این دستگاه برای مشارکت در این بخش خبرداد.

معاون وزیر راه و شهرسازی  همچنین خواستار ایجاد موزه معماری و شهرسازی در گرگان شد و تاکید کرد: در این موزه اسناد شهری گرگان از گذشته تا برنامه های سال های بعد به نمایش درآید.

 معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: تعداد دستگاه های دخیل و ناهماهنگی ها باعث شده کارها بخشی و جزیره ای شود و تاثیرگذاری لازم را نداشته باشند.