عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

نشست " نقش نخبگان در مقابله با آسیب های اجتماعی شهرنشینی" در خانه گفتمان شهر گر گان برگزار شد

دهمین نشست خانه گفتمان شهر گرگان با موضوع "نقش نخبگان در مقابله با آسیب های اجتماعی شهرنشینی" عصر روز  چهارشنبه  نهم  اسفند ماه جاری در مجموعه تاریخی کبیر برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی خانه گفتمان شهر گرگان عبدالرضا چراغعلی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان و  دبیرکارگروه حقوق شهروندی استان با اینکه در استان گلستان 62 منطقه بعنوان سکونتگاه غیررسمی محسوب می شود اظها رداشت : از این مجموع تنها  5 منطقه در شهر های گرگان و گنبد اقدامات مطالعاتی انجام شده است .

وی  رهایی از خشکسالی و بیکاری عوامل اصلی در پدیده حاشیه نشینی در استان گلستان اعلام کرد و اظهار داشت : بیشترین مهارجرت  ها از  استان های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان به استان گلستان شکل می گیرد.

چراغعلی با بیان اینکه حاشیه‌نشینی یک تراژدی اجتماعی است، افزود: جمعیت کشور در یک دوره 35 ساله تقریبا 2 برابر شده اما این میزان در گلستان 4 برابر است؛ این آمار نشان دهنده مهاجرت‌های بی‌رویه به استان است.

 

وی بیکاری را مشکل اصلی در  سکونتگاه غیررسمی در حاشیه نشینی  استان گلستان عنوان کرد و اظهار داشت : در  سال 86 در شورای برنامه‌ریزی استان سه نقطه شامل قزاق محله؛ نومل، قلعه‌محمود در گرگان و سیدآباد و افغان آباد در گنبدکاووس به عنوان نقاط اصلی سکونتگاه غیررسمی  استان معرفی شدند.

گفتنی است سلسه نشست های تخصصی "خانه گفتمان شهر گرگان" با هدف گفتمان سازی تخصصی پیرامون مباحث شهری، افزايش سطح آگاهي و دانش تخصصی شهروندان،کاهش فاصله بین مردم، متخصصین و مدیریت شهری و حرکت به سمت بازآفرینی شهری پایدار هر چهارشنبه در مجموعه تاریخی کبیر برگزار می شود.