عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

ایزدی: گرگان در مسیر بازآفرینی شهری قرار دارد

 ایزدی: گرگان در مسیر بازآفرینی شهری قرار دارد

محمدسعید ایزدی، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، در سومین نشست از دفتر هجدهم از سلسله نشستهای تخصصی شرکت بازآفرینی شهری ایران با عنوان «گرگان در مسیر بازآفرینی» بیان کرد: تا زمانی که به شهر به عنوان یک ماشین نگاه می کنیم سرانجام کارمان این می شود که الان هست. باید در هر حرفه ای که هستیم شهر را به عنوان یک موجود زنده ببینیم. تمام پنج سال گذشته تلاشمان این بود که مسیر به خطا رفته پروژه های عمرانی را به رویکرد اجتماعی ببریم. نباید فکر کنیم که حال شهر را با پروژه خوب کنیم. 10 سال در دوران قبل، عمل بدون فکر انجام شد و دیدیم که چه بلایی سر کشور آمد. بنابراین از دوستان خواهش می کنم برویم به سمتی که نگاهمان را نسبت به مفهوم شهر تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه معادله زندگی در شهر، متری نیست، اظهارکرد: وقتی که خیابانهای ما 25 متری، 10 متری و غیره شد هویتمان را از دست دادیم. رویکرد هویتی، سالهاست که از سیاستگذاری شهری رخت بربسته است. ما سالهاست که درگیر پروژه های جدا جدا هستیم که به گسستگی شهر انجامیده است. ما باید به یک پیوند برسیم و آن فضای عمومی است. یک عنصر هم پیوند نیاز داریم که دانه های متصل را به هم وصل کند. آن موقع در بین شهروندان درک بهتری از شهر ایجاد می شود. ضمنا باید مراقبت کنیم که از این مسیر خارج نشویم؛ چرا که بعد از 20 سال به این نگاه جدید رسیده ایم. چهار دهه است که شهرهای ما دچار وضع فعلی شده اند بنابراین اصلاح امور زمان می برد.

 ایزدی در ادامه ابراز داشت: گرگان در مسیر بازآفرینی شهریست، به این علت که دیگر کسی به دنبال ساختن طرح آفتاب نیست و همه به دنبال ارتقای کیفیت زندگی شهری هستند و اینکه دستگاههای مختلفی که در گذشته نسبت به بافت تاریخی گرگان بی‌تفاوت بودند، در یک راستا و جهت در حال حرکتند. باید توجه داشت که بر طبق کارشناسی هایی که در ستاد ملی بازآفرینی شهری بعمل آمده‌است، هر شهرحداقل ده سال زمان خواهدبرد تا سطح کیفیت زندگی آن به سطح متوسط شهری ارتقا پیدا کند. و قاعدتاً کاری که در گرگان انجام شده بعد از گذشت تنها سه سال قابلیت ارزیابی از این منظر را ندارد و باید برای رسیدن به نتایج آن کمی صبر کرد. دکتر ایزدی گفت: در نهایت من نسبت به تحولات فعلی و آینده بازآفرینی شهری در گرگان بسیار امیدوارم.

گرگان در مسیر بازآفرینی شهریست، به این علت که دیگر کسی به دنبال ساختن طرح آفتاب نیست و همه به دنبال ارتقای کیفیت زندگی شهری هستند و اینکه دستگاههای مختلفی که در گذشته نسبت به بافت تاریخی گرگان بی‌تفاوت بودند، در یک راستا و جهت در حال حرکتند. باید توجه داشت که بر طبق کارشناسی هایی که در ستاد ملی بازآفرینی شهری بعمل آمده‌است، هر  حداقل ده سال زمان خواهدبرد تا سطح کیفیت زندگی آن به سطح متوسط شهری ارتقا پیدا کند. و قاعدتاً کاری که در گرگان انجام شده بعد از گذشت تنها سه سال قابلیت ارزیابی از این منظر را ندارد و باید برای رسیدن به نتایج آن کمی صبر کرد. در نهایت من نسبت به تحولات فعلی و آینده بازآفرینی شهری در گرگلن بسیار امیدوارم.