عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

اخوان: رهاسازی خانه ها در بافت تاریخی گرگان

اخوان: رهاسازی خانه ها در بافت تاریخی گرگان

 

 

محمود اخوان، پژوهشگر تاریخ و فرهنگ گرگان، در سومین نشست از دفتر هجدهم از سلسله نشستهای تخصصی شرکت بازآفرینی شهری ایران با عنوان «گرگان در مسیر بازآفرینی» گفت: فضای اجتماعی که درگرگان وجود دارد، بعضی وقتها جنبه منفی آن نسبت به اقداماتی که می شود می چربد. اکثر مالکان و ساکنان قدیمی بافت تاریخی گرگان، خانه های خود را به شکل متروکه رها کرده اند. هم اکنون بازآفرینی مقداری شکل دولتی پیدا کرده که به اعتقاد من تبعاتی داشته است. اولین آسیب این بوده که از مردم فاصله گرفته یا کار خیلی جدی انجام نشده است. تکلیف شهرداری هم که معلوم است. اگر هم شهرداری الان آمده سراغ بافت به این دلیل است که کار دیگری نمی تواند انجام دهد. نمی تواند زیرگذر و روگذر بسازد و حالا می خواهد یک ناخنکی هم به بافت بزند. بعضی جاها هم کاش کاری انجام ندهد. ارگان های عمومی هم مقداری عجیب و غریب رفتار می کنند. بافت تاریخی را رسما نابود می کنند و الان هم با یک ادبیات دیگر وارد کار شده اند. میراث فرهنگی هم یک تکانی خورده است و ما فهمیدیم که چیزی به نام میراث فرهنگی هم وجود دارد. تا قبل از این یک اداره بود که سالی یک بار جشن اقوام را برگزار می کرد.

وی ادامه داد: صراحتا می گویم کار خاصی در حوزه بازآفرینی گرگان نشده است. اینها برنامه هایی است که در بلندمدت جواب می دهد اما وقتی مردم تصوری از فردای خودشان ندارند نمی توانند به برنامه های درازمدت دل ببندند. در چهار پنج سالی که دفتر بهسازی فعالیت می کرد، یک کار باانرژی و حس و حال جاندار انجام نشده است.