عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

افتتاحیه دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

image

همزمان با هشتاد و چهارمین سالگشت ثبت بافت تاریخی گرگان، دفتر بهسازی و احیا بافت تاریخی گرگان در خانه کبیر افتتاح شد. 

 

 

به گزارش خبرنگار مهر، مشاور شرکت عمران و بهسازی شهری در این همایش که شامگاه چهارشنبه، در خانه کبیر برگزار شد، گفت: گرگان شهری است که در طول تاریخ از اشخاص زیادی مهمان نوازی داشته و آن‌ها را ماندگار کرده است.

حمیدرضا سپهری افزود: ما گوهری به نام بافت تاریخی داریم که عامل انسان و خرد، فن و دانش و استفاده از مصالح و امکانات به هم پیوسته است و در هر مکان این گوهر را با ویژگی‌های متفاوت ایجاد می‌کند.

بنیان گذار شرکت عمران و بهسازی که خانه کبیر را به منظور احداث دفتر بهسازی و احیا بافت تاریخی و برای کاربری نهایی خانه فرهنگ گرگان تملک کرده است ادامه داد: این ساختمان حیاتش به دست شماست. شما می‌توانید جریان زندگی را در این خانه و بافت تاریخی گرگان حفظ کنید.

تقدیر از حامیان بافت تاریخی گرگان

محمود اخوان مهدوی مؤسس انجمن مردم نهاد حامیان بافت‌های تاریخی هم در سخنانی کوتاه گفت: این تشکل فعالیت‌هایش را به طور کاملاً مجزا از دولت انجام می‌دهد. در حال حاضر به واسطه حضور دفتر احیا و بهسازی بافت تاریخی گرگان برای این بافت کورسوی امیدی ایجاد شده است که امیدواریم به نتیجه برسد.

این پژوهشگر اسناد تاریخی ادامه داد: از زمانی که دفتر بهسازی کارش را آغاز کرده است زمان زیادی نمی‌گذرد. اما در همین مدت کوتاه، بزرگوارانی مانند حجت الاسلام استرآبادی به ما اعتماد کردند و در کنار ما بودند.

وی تصریح کرد: زمانی که ما به این موضوع فکر می‌کردیم که چطور ایشان را برای پیش بردن مرمت اصولی تکیه «ملا اسماعیل» متقاعد و یا توجیه کنیم، دیدیم ایشان خودشان بر این محورها تاکید دارند. این اتفاق در حالی بود که ایشان پیشنهادهای زیادی برای گسترش این تکیه داشتند. اما مرمت آن را انتخاب کردند.

اخوان ادامه داد: نکته قابل توجه دیگر این بود که حاج ابراهیم حزینی هم که به واسطه زحماتشان فرزندانی مانند دکتر حزینی را تربیت کرده‌اند، بخش زیادی از هزینه‌های مرمت این تکیه را متقبل شدند.  هر چند که شرکت عمران و به سازی برای آن بودجه در نظر گرفته بود. بعد از آن ایشان هزینه‌های مرمت تکیه حزینی‌ها در محله سبز مشهد را هم تقبل کردند.

افتتاح دفتر بهسازی و احیا بافت تاریخی گرگان

در ادامه مراسم نماینده شرکت عمران و بهسازی در گلستان در خصوص محل دفتر این شرکت گفت: خانه کبیر، خانه ای است که از زمان ساخته شدن تا پیش از خریداری توسط شرکت عمران و بهسازی، مالکان در آن ساکن بودند. این خانه یکی از مجموعه‌های گران قدر بافت تاریخی گرگان است.

حسین کتولی ادامه داد: به همت شرکت عمران و بهسازی و پیگیری‌های عیسی امامی (نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی) این خانه خریداری شد و به عنوان پایگاهی برای حفاظت و پژوهش بر بافت تاریخی گرگان، تا زمانی که برای کاربری اصلی آن آماده شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی همچنین گفت: این دفتر برای نخستین بار از میان تمام استان‌ها در گرگان بازگشایی شد. این دفتر ویژگی خاصی چون مبنای مردمی بودن دارد. بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و حضور دکتر آخوندی در وزارت راه و شهرسازی رویکرد خاصی در این وزارت خانه نسبت به بافت‌های تاریخی ایجاد شد. اهمیت خاص به بافت تاریخی و تمایز آن از بافت فرسوده، به عنوان الگوی زندگی که ویژگی‌های ایرانی و اسلامی را به همراه دارد، رویکرد این وزارتخانه شد.

وی در ادامه گفت: به دلیل ریزدانگی و ویژگی‌های بافت تاریخی، آن را تهدید به حساب می اوردند. همه تلاش می‌کردند تا صورت مساله را پاک کنند. اما این رویکرد تغییر کرد. این دفتر برای پیگیری امور بافت تاریخی به عنوان مجموعه ای شهر که زنده و پویاست، راه اندازی شده است.

این مدرس دانشگاه در توضیح برخی از ویژگی‌های بافت تاریخی گفت: بافت تاریخی یک سری ویژگی‌های کالبدی دارد و مجموعه ای از ویژگی‌های غیر کالبدی مانند روابط اجتماعی، مذهبی و غیره. بنابراین این دفتر نیز برنامه‌های حفظ و حراستش را بر هر دوی این محورها قرار داده است. این دفتر به دنبال پژوهش، مستند سازی و آموزش در این حوزه است. مرکز اسنادی هم خواهیم داشت که در این دو محور کارهای بنیادین انجام شد. این پژوهش در کنار تلاش ما برای حفظ کالبد بافت خواهد بود.

کتولی ادامه داد: یکی از نخستین اقدامات ما، با کمک دوستان، جمع آوری مصالح بود. به عنوان مثال دوستان و همکاران ما تا کوره‌های آجر پزی به دنبال در و پنجره‌هایی گشتند که برای سوخته شدن در کوره‌ها فروخته شده بود.

بازسازی بافت گرگان با محور تکایا

مسئول دفتر بهسازی و احیا بافت تاریخی گرگان گفت: ما در حوزه طراحی، در کارهای بهسازی و اجرا، تملک و نهاد سازی و بستر سازی فعالیت‌هایمان را دنبال خواهیم کرد. پیش از اقدام در حوزه‌های مختلف طرح‌هایی را تهیه کرده و خواهیم کرد که به جرات می گویم از بهترین مشاروان سطح کشور استفاده می‌کنیم. 

وی بیان کرد: در کارهای به سازی و اجرا که از تیرماه آغاز شده در دو محور خانه‌های تاریخی و محورهای تاریخی محور مسجد جامع و سبزه مشهد، همچنین دربنو تا دوشنبه ای با اولویت مرکز محلات که از تکایای خانوادگی تشکیل شده است کارمان را ادامه خواهیم داد.

کتولی تصریح کرد: با رویکرد حفظ و حراست ابنیه تاریخی اقدام به تملک آن‌ها کرده و آنها را مرمت و برای کاربری آماده می‌کنیم. در بخش آخر یعنی نهاد سازی و بستر سازی، باور داریم که بافت تاریخی یک موجود زنده است بنابراین برای تداوم حیات آن باید بستر سازی کرد. چرا که اگر مردم نخواهند هیچ کس نمی‌تواند با صرف سنگین‌ترین هزینه‌ها اقدام پایداری کند.

وی در پایان تاکیدکرد: اینجا یک نهاد اقتصادی نیست. من از تمام نهادهای مرتبط با حفاظت از بافت تاریخی می‌خواهم که تا جایی که می‌شود برای پیش برد فعالیت‌هایشان برون سپاری کنند. امیدواریم بتوانیم روندی را که آغاز کرده‌ایم ادامه دهیم.

در این مراسم، انجمن حامیان بافت‌های تاریخی سرزمین گرگان از حجت الاسلام غلام حسین استرآبادی و دکتر حزینی که به طور ویژه در حفظ و مرمت ابنیه تاریخی تکیه ملأ اسماعیل در دربنو و تکیه حزینی‌ها در محله سبزه مشهد همکاری داشتند، تقدیر کرد.