عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

آغاز مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل در شهر گرگان

با آغاز مرمت مسجد ملااسماعیل واقع در محله‌ی دربنو، عملیات اجرایی مرمت سومین مرکز محله‌ی هدف در طرح «محرم تا محرم» بافت تاریخی گرگان کلید خورد. مسجد مذکور که به نام مسجد سپهر استِرابادی نیز مشهور است، از نوع مساجد کوچک یا در اصطلاح «مسجد سر کوچه» است که به دلیل واقع شدن در مرکز محله‌ی دربنو و در محدوده‌ی تکایای این محل، در ایام مذهبی فعالیتی مضاعف دارد. این بنا از مساجد تاریخی مربوط به عصر زندیه در گرگان است که کتیبه ای به تاریخ حدود ۱۱8۰ هجری قمری دارد.

 

پروژه‌ی مرمت این مسجد در راستای رویکرد بازآفرینی شهری در بافت تاریخی گرگان از سوی «شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران» و در جهت تحقق وعده‌ی دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی در سفر آبان‌ماه گذشته هیأت دولت به گلستان مبنی بر بهسازی و مرمت چهار مرکز محله از محلات تاریخی در شهر گرگان تعریف و اجرایی شده است.

همچنین در سفر دکتر ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در اردیبهشت‌ماه گذشته به گرگان، طرح «محرم تا محرم» با هدف بهسازی و مرمت تکایا از پایان محرم هر سال و تحویل آن تا محرم سال بعد در دستور کار قرار گرفت که در فاز اول، عملیات اجرایی مرمت دو تکیه در مرکز محله‌ی سبزه مشهد، یک تکیه در مرکز محله‌ی دوشنبه‌ای و مسجد ملااسماعیل در محله‌ی دربنو آغاز شده است و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، در صورت رفع موانع پیش رو، کار مرمت یک تکیه در محله‌ی سرچشمه نیز آغاز خواهد شد.

از نکات قابل توجه در پروژه‌ی بهسازی  مسجد مذکور، مشارکت مالی یکی از خیرین اهل محل بابت مرمت این مسجد است که میزان مشارکت ایشان در این موضوع با توجه به برآوردها، بالغ بر یک سوم کل پیش‌بینی مالی پروژه خواهد بود. همچنین در پروژه‌ی مذکور، احیا و الحاق بنای مجاور مسجد با رعایت چهارچوب‌های حفاظت پیش‌بینی شده است.

گفتنی است طبق اسناد موجود، بانی احداث این مسجد «ملااسماعیل سپهر استِرابادی» از مدرسان مشهور مدرسه عمادیه بوده است و خانواده سپهر استرابادی به عنوان نوادگان این عالم از متولیان مسجد مذکور هستند. مدرسه عمادیه که از بناهای موجود دوره صفوی در محله دربنو و ثبت شده در فهرست آثار ملی است در جوار این مسجد قرار دارد.