عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

تجربه‌ای ارزشمند در راستای آشنایی شهروندان با ارزش‌های بافت‌های تاریخی گلستان

استقبال شهروندان از برنامه‌های جنبی نمایشگاه «عکس‌ها و اشیای تاریخی سرزمین گرگان» بیش از انتظارات برگزارکنندگان این نمایشگاه بود. در نمایشگاه مذکور که به همت انجمن مردم‌نهاد «حامیان بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی» و با همکاری دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان در راستای سیاست‌های بازآفرینی شهری شرکت عمران و بهسازی شهری ایران برگزار شد، چند برنامه جنبی نیز به اجرا درآمد.

 

 به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به نقل از  دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان این برنامه‌ها که بیشتر به جهت ایجاد فضایی برای حضور و تعامل هنرمندان و علاقمندان در بافت تاریخی گرگان پیش‌بینی شده بود مورد استقبال شهروندان بازدیدکننده از نمایشگاه قرار گرفت.

از جمله برنامه‌های جنبی، پخش چند فیلم مرتبط با موضوعات معماری، آداب و سنن شهری و اقوام، تخریب محیط زیست و شهرسازی بود که در بخش «تماشاخانه» نمایشگاه به اکران درآمد. نقد و بررسی فیلم توسط فعالان سینمای جوان با حضور کارگردان یا عوامل مرتبط فیلم از جذابیت‌های دیگر این اکران‌ها بود.

اسامی فیلم‌های اکران شده به این شرح است:

 • فیلم مستند «رمضان در گرگان» به کارگردانی جواد تقوی به همراه نقد و بررسی با حضور کارگردان و منتقدان فیلم
 • اکران فیلم مستند سکونت اقوام ترکمن (Settling The Turkman Tribs) به کارگردانی «بارونس ماریه ترز»‏، تولید سال ۱۹۶۵ میلادی
 • اکران فیلم مستند «جایی برای نخوردن ناهار» به کارگردانی مینا پرندوش، به همراه نقد و بررسی با حضور کارگردان فیلم
 • اکران فیلم مستند «خانه ام ابری است» کاری از انجمن سینمای جوان گرگان در زمینه معماری، همراه با نقد و بررسی فیلم

یکی دیگر از برنامه‌های اجرا شده جنبی، جلسه آشنایی با گویش گرگانی و زبان لوترا، همراه با محاوره دو نفره بود که مورد توجه و استقبال حاضران قرار گرفت. زبان لوترا، زبان رایج در گفت‌وگوهای رمزآلود در منطقه گرگان بوده است که استفاده از آن در استارباد (گرگان کنونی) چندصد سال قدمت دارد و ظاهراً بیشتر در زمان‌ حضور بیگانگان کاربرد داشته است.

همچنین حضور هنرمندان مؤسسه توانبخشی کم‌توانان «بهکوش» و اجرای برنامه موسیقی توسط آن‌ها نیز از برنامه‌های جالب توجه در این نمایشگاه بود.

یادآوری می‌شود سه انجمن‌ خیریه‌ی «من بهارم» (حمایت از کودکان مبتلا به سرطان)، انجمن‌ خیریه «آوای دلجو» (بیماران ضایعه نخاعی) و انجمن بانوان خیریه بانوان حضرت خدیجه و همچنین مؤسسه توانبخشی بهکوش (کم‌توانان ذهنی) در نمایشگاه مذکور با برپایی غرفه‌هایی به معرفی و عرضه‌ی آثار مددجویان تحت پوشش خود و جلب مشارکت مردمی پرداختند.

همچنین در طول مدت برگزاری نمایشگاه «عکس‌ها و اشیای تاریخی سرزمین گرگان»، شخصیت‌های علمی و دانشگاهی، مسؤولان ملی و محلی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آن حضور یافتند و با موضوعات مرتبط با بافت تاریخی شهرهای گرگان، گمیشان و سیمین‌شهر و پروژه‌های بازآفرینی شهری آشنا شدند.

در نمایشگاه یادشده که در خانه‌ی تاریخی شفیعی واقع در محله سرچشمه گرگان برپا شد عکس‌های تاریخی از بناهای منطقه و همچنین برخی از اشیا و البسه قدیمی بومی به همراه تصویر اسنادی مانند وقف‌نامه‌ها و احکام حکومتی مربوط به ولایت گرگان و استارباد در معرض دید عموم قرار گرفت.

این نمایشگاه همچنین به طور ویژه عکس‌هایی از بناهای ارزشمند بافت تاریخی شهرهای گمیشان و سیمین‌شهر (بُناور) را که در معرض خطر جدی و تخریب روزافزون قرار دارند به نمایش گذاشت.