عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

تشکیل کارگروه اجرایی بازآفرینی شهری در بافت تاریخی گرگان

نخستین جلسه مشترک مسؤولان ارگان‌های مدیریت شهری بمنظور  اجرایی بازآفرینی بافت  های تاریخی گرگان روز بیست و چهارم تیرماه جاری در محل اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان برگزار شد.

در این جلسه که با حضور مدیران کل «راه و شهرسازی» و «میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» استان گلستان، شهردار گرگان، مسؤول انجمن مردم‌نهاد «حامیان بافت‌ها و بناهای تاریخی سرزمین گرگان» و مسؤول دفتر احیا و بهسازی بافت تاریخی گرگان برگزار شد، راهکارهای همکاری مشترک جهت پیاده‌سازی بهتر طرح بازآفرینی شهری در محلات منتخب طرح، بررسی شد.

 

در این نشست  مهندس رستمی مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان خواستار برگزاری جلسات ماهانه با حضور بالاترین مقام مسؤول ارگان‌ها  در خصوص بازآفرینی بافت های هدف  شهری شد .

در این جلسه، صادقلو شهردار گرگان از اعلام آمادگی شهرداری برای اجرای پروژه‌های بهسازی در معابر بافت تاریخی همزمان با اجرای پروژه‌های مرمتی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و میراث فرهنگی خبر داد.

مهندس کریمی، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان نیز بر تلاش مجموعه تحت مدیریتش جهت همسو نمودن بیشتر پروژه‌های محدوده بافت تاریخی با اجرای طرح بازآفرینی شهری تأکید کرد.

حسین کتولی کارگزار شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در امور اجرایی شهر گرگان نیز ضمن ارایه گزارشی از پروژه‌های بهسازی محرک توسعه در مرکز محلات و تکایای بافت و همچنین تملکات صورت گرفته توسط شرکت در دو ماه گذشته، خواستار عزم جدی‌تر دستگاه‌های مسؤول برای هماهنگی در برنامه‌ریزی و اجرا و نیز تسریع در آغاز عملیات مرمت و بهسازی محورهای تاریخی و تک بناهای بافت شد و بر آمادگی دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان برای میزبانی کارگروه های تخصصی و اجرایی تاکید کرد.

اخوان مهدوی، مسؤول انجمن مردم‌نهاد حامیان بافت‌ها و بناهای تاریخی سرزمین گرگان نیز در این جلسه حفظ کیفیت اجرای پروژه‌های مرمتی و جلوگیری از فدا شدن کیفیت انجام کارها در سرعت اجرا را خواستار شد.

پیگیری جهت تغییرات در طرح مصوب محله سبزه مشهد با توجه به عدم توافق با اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان در تملکات لازم جهت پیاده‌سازی کامل طرح نیز از جمله مباحث دیگر این جلسه بود.         

گفتنی است نشست یاد شده با توجه به تأکید دکتر ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در سفر اردیبهشت‌ماه سال‌جاری به استان گلستان در خصوص مشارکت دستگاه‌های مرتبط و شکل‌گیری ستادهای استانی متناظر با ستاد ملی اجرای «سند ملی حمايت از احياء، بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده و ناكارآمد شهري» برنامه‌ریزی و پیگیری می‌شود