عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

گزارش شب هشتم تکیه هنرمندان در خانه تاریخی کبیر

آیاتی چند از کلام ا... مجید توسط هنرمند و قاری برجسته استان گلستان ، ابوذر اسماعیلی قرائت شد و مجری برنامه با این شعر زیبا برنامه هشتمین شب تکیه هنرمندان را آغاز کرد.

 

عشق سوزان است بسم ا... الرحمن الرحیم هر که خواهان است بسم ا... الرحمن الرحیم
دل اگر تاریک ، اگر خاموش بسم ا... النور گر چراغان است بسم ا... الرحمن الرحیم و...

 به گزارش روابط عمومی حوزه هنری استان گلستان ، قطعات ادبی عاشورائی و اشعار بزرگان عرصه ادبیات کشور توسط مجریان برنامه خانم راحمه شهریاری و آقای سعید رجبی قرائت شد و در بخش اول برنامه ها از جواد نوروزی به عنوان داستان نویس حوزه هنری ، دعوت شد تا داستان کوتاه عاشورائی خود را برای حضار بخواند.


هشتمین شب تکیه هنرمندان در حالی برگزار می شد که حیاط خانه کبیر مملو از عاشقان و ارادتمندان به حضرت ابا عبد الله الحسین(ع) بود و کارکنان دفتر احیاء و بازسازی بافت تاریخی گرگان در شب تاسوعای حسینی در حال پخت غذای نذری بودند و برای پذیرائی از میهمانان فرداشب( شب عاشورا) آماده می شدند.

مجریان برنامه در مورد موضوع رجز خوانی و استفاده از شعرهای حماسی در جنگ های زمان امام حسین (ع) مطالبی را ارائه کردند و به این نکته ها اشاره کردند که ؛ رجز ، بداهه سروده می شد و به همین لحاظ از نظر ادبی و دستوری ایراداتی نیز به آن وارد است، رجز خوانی اعتماد به نفس را بالا می برد به طوریکه حتی گاهی سربازان پس از زخمی شدن احساس درد زیادی نمی کردند و...

محمد خاری از هنرمندان شهرستان بندرگز ، ضرب المثل های گویش طبری را در ایام ماه محرم جمع اوری کرده و در این قسمت از برنامه ارائه کرد.

یکی از بخش هایی که مورد توجه و استقبال خانواده های گلستانی و خصوصاً هنرمندان است اجرای گروه آوازی آداک گرگان به سرپرستی ابوذر اسماعیلی است که یکی از کارهای خود را مختص تکیه هنرمندان و برای نخستین بار در محل تکیه هنرمندان اجرا کرد.

در این گروه هنرمندانی چون ؛ میلاد بختیاری ، شفیق شجاعیان ، بهمن ایزد ، محمد نوروزیان ، فرشته جواد زاده ، فردوس اسماعیل پور ، امید ابراهیمی ، مبینا رمضانی ، یاسمن بخشی ، میترا علی آبادی و مهسا عرب حضور دارند.

یا حضرت عباس (ع) بگو محتشمت را از جوهره القمه پر کن قلمت را
یک دست تو در آتش و یک دست تو در آب دندان به جگر گیر و بپا کن علمت را

هادی ناظریان از شاعران گلستانی با این بیت عاشورائی شعرخوانی خود را اغاز کرد و در ادامه اشعار دیگری نیز خواند.

پس از پایان شعر خوانی این هنرمند حوزه هنری ، حجه الاسلام والمسلمین فضیلت ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در جایگاه حاضر شد و سخنان خود را با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد آغاز کرد و مراحل مختلف دینداری را عامیانه ، عالمانه و عاشقانه معرفی کرد و گفت : دینداری عامیانه از روی عادت صورت می گیرد و عشق و معرفت چندانی در آن وجود ندارد و بیشتر به بینش افراد مرتبط می شود . در دینداری عالمانه ، عقل انسان حکم می کند و با اندیشه روبرو است چرا که از روی دانش است اما در دینداری عاشقانه ، ارادات و عشق موج می زند.

هنگام سخنرانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ، آیت ا... نور مفیدی ، نماینده معزز ولی فقیه و امام جمعه گرگان در جمع تکیه هنرمندان حاضر شد و دقایقی نیز حضور داشت.

نمایشنامه "اتوبوسی که دعاهایش جا ماند " به کارگردانی پورنیک کاوش و نقش خوانی ؛ مهدی زنگانه ، حسین صفایی ، نازنین شهسواری ، جعفر نظری ، یاسمن گالشی و پگاه طیبی اجرا شد.

برنامه هشتمین شب تکیه هنرمندان با ذکر صلوات و پذیرائی مختصری به پایان رسید.