عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

نشست خصوصی انجمن حامیان بافت ها و محوطه های تاریخی سرزمین گرگان با معاون میراث فرهنگی کشور

 

به کوشش دفتر احیا و بهسازی بافت تاریخی گرگان نشست خصوصی انجمن حامیان بافت ها و محوطه های تاریخی سرزمین گرگان با معاون میراث فرهنگی کشور برگذار شد.
عصر پنجشنبه معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور طی نشستی با اعضای انجمن حامیان بافت ها و محوطه های تاریخی سرزمین گرگان، که به همت دفتر احیا و بهسازی بافت تاریخی گرگان برگزار شده بود، بر ضرورت ایستادگی سازمان متبوعش بر اصول فنی و دستور سازمانی اش تاکید کرد.

دکتر محمدحسن طالبیان، در این نشست، هرگونه فشار سیاسی بر این سازمان را رد کرد و تاکید کرد سازمان میراث فرهنگی در بعد کلان و نه در استان ها فقط بر حفظ میراث فرهنگی در اشکال گوناگون تلاش می کند و هیچ نقد و نظری در بعد سیاسی و غیر فنی در نظر مدیران سازمانی دارای اعتبار نیست و تنها رای کارشناسی قابل اعتنا و توجه است.
او با اشاره به حفظ تاریخ کشور در حوزه ابنیه و بافت های تاریخی، و همچنین چالش های اعتباری در این خصوص گفت: هنر ما در مدیریت صحیح مجموعه داشته هایمان است و تلاش برای حل این چالش، سازمان میراث فرهنگی چه در گذشته های دور و چه حال حاضر کارهای بزرگی را با وجود چالش های اقتصادی انجام داده است.
از جمله مواردی که انجمن حامیان بافت ها و محوطه های تاریخی در این دیدار خصوصی بر آن تاکید داشتند احیای دوباره پایگاه گرگان در این شهرستان بود. هم چنین این گروه که کتشکل از متخصان حوزه های مرمت، شهرسازی و معاری گلستان هستند، پس از ارایه نقطه نظرات و پیشنهادات، آمادگی کامل خود را برای همکاری و همراهی سازمان میراث فرهنگی کشور اعلام کردند.
یکی دیگر از موارد عنوان شده در این نشست، ضرورت اقدام سریع برای خانه هایی در خطر از جمله خانه وزیری ( بخشی از عمارت خانه مشروطه گرگان) و توجه به احیا بافت تاریخی گمیشان بود.
گفتنی است این نشست در خانه تاریخی کبیر گرگان و در پایان سفر یک روزه دکتر طالبیان به گلستان که به منظوره گلنگ زنی طرح ساماندهی محوطه سایت بین المللی گنبدقابوس انجام شده بود، برگزار شد.