عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

بازدید پروفسور ایرج اعتصام از اقدامات عمران و بهسازی شهری ایران در شهر زادگاهش

دکتر ایرج اعتصام در دفتر بهسازی و احیاء بافت تاریخی گرگان حضور و با دست اندرکاران طرح بازآفرینی بافت تاریخی گرگان دیدار کرد.

در این نشست صمیمی که به  دعوت مدیر دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان شکل گرفت علاوه بر گزارشی که توسط تیم اجرایی از فعالیت های شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در گرگان داده شد ، اعضای انجمن حامیان بافت ها و محوطه های تاریخی سرزمین گرگان نیز به شرح عملکرد و برنامه های آتی انجمن در جهت احیای ارزشهای معماری و اجتماعی بافت تاریخی گرگان پرداختند.

همچنین این عضو هیئت امنای انجمن مفاخر معماری ایران خاطراتی از سوابق کاری و تجربیات خود در حوزه معماری و شهرسازی در شهرهای مختلف ایران و جهان خصوصا طرح های جامع و تفضیلی در شهرهای تاریخی و روند طرح های مرمت شهری بیان کردند.
این استاد برجسته معماری کشور ، سپس در بازدید میدانی از پروژه های عمران و بهسازی شهری در محله دوشنبه ای و محله سبزه مشهد در جریان چگونگی عملیات مرمتی و وضعیت قبل و بعد بنا قرار گرفت و با تمجید از اقدامات صورت گرفته ، ضمن ارائه توصیه های فنی ، خواستار فراگیر شدن و یکپارچگی اقدامات شدند بگونه ای که بازآفرینی شهری گرگان بر جریان اجتماعی و ساختار کالبدی تاثیر هماهنگ داشته باشد.
پروفسور ایرج اعتصام، متولد 1309 در شهرگرگان است.ایشان استاد تمام معماری دانشگاه تهران ، دانشیار دانشگاه شهید بهشتی و استاد دانشگاه جرج واشنگتن سیاتل و برکلی امریکا هستند.وی علاوه بر طراحی و اجرای پروژه های متعدد معماری و شهرسازی از اولین دانشجویان معماری دانشکده هنرهای زیبا و اولین دارنده مدرک دکترای معماری است.او کارشناس ارشد طرح ریزی منطقه‌ای سازمان ملل متحد از سال 1350 و سفیر این سازمان جهت برگزاری دوره های آموزشی معماری در نقاط مختلف دنیاست.
ایشان در حال حاضرعضویت‌های بی‌شماری در زمینه فعالیت‌های مسکن، انجمن بین‌المللی مطالعات محیط‌های سنتی، انجمن معماران و انجمن شهرسازان آمریکا، جوامع بین‌المللی یونان، فدراسیون بین‌المللی مسکن و طرح ریزی ، هیات امناء انجمن مفاخر معماری ایران و... دارد.