عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

سیاست های مشترک میراث فرهنگی گلستان و دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان تدوین شود

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان ضمن بازدید از دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، بر لزوم همکاری و سیاستگذاری های مشترک تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، محمدمهدی برهانی، در نشستی با مشترک با حضور حسین کتولی، مدیر دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، جاوید ایمانیان، کارشناس مسئول بناها و بافت تاریخی گرگان و محمد امینی مشاور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان گلستان درامور انجمن های حامیان میراث که ظهر چهارشنبه برگزار شد ضمن تقدیر از عملکرد دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان خواستار همکاری های بیشتر میراث فرهنگی گلستان با این دفتر شد.

برهانی که به تازگی به عنوان سرپرست معاونت میراث فرهنگی انتخاب شده است این جلسه را پایانی برای مشکلات گذشته در حوزه همکاری های دو جانبه دانست و هدف خود را برداشتن فاصله میان میراث فرهنگی با انجمن های مردم نهاد و دفتر احیاء و به سازی بافت و همچنین احیاء بافت تاریخی گرگان عنوان کرد.

سیاست های مشترک میراث فرهنگی و دفتر به سازی تدوین شود

وی میراث فرهنگی و دفتر بهسازی بافت را دو بال سیمرغی تشبیه کرد که هدف آن ها اعتلای بافت و میراث فرهنگی است و ادامه داد: باید سیاست های مشترک تعریف کنیم و بر اساس قوانین میراث فرهنگی همکاری خود را آغاز کنیم.
برهانی اظهار کرد: آینده میراث فرهنگی استان و بافت تاریخی گرگان روشن است و ما هم باید با برنامه ریزی و اجرای این برنامه ها فاصله های ایجاد شده را برطرف کنیم.
سرپرست معاونت میراث فرهنگی گلستان با اشاره به اقداماتی که در گذشته برای تعیین حریم بافت تاریخی انجام شده بود، از پیگیری مجدد آن و تلاش برای ثبت حریم برای بافت تاریخی گرگان خبرداد.
در ابتدای این جلسه نیز حسین کتولی، مدیر دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان ضمن تشریح وضیعت گذشته این دفتر و سابقه تعامل میراث فرهنگی با تلاش های دفتر بهسازی، گفت: این دفتر علاوه بر پروژه های مرمت و بهسازی، کارهای بسیاری بر اساس بضاعت خود مانند

برگزاری همایش، بزرگداشت ها، اقدامات پژوهشی و مستند سازی و جلسات فرهنگ بومی... انجام داد ولی متاسفانه نحوه تعامل و نگاه میراث فرهنگی با این مجموعه مثبت نبوده است.
وی بافت تاریخی را محل تعامل دستگاه های مختلف با ماموریت های متفاوت عنوان کرد و گفت: هدف از تشکیل دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان، ایجاد دبیرخانه ای برای هماهنگی ارگان های مختلف در جهت حفاظت از این میراث ارزشمند است.
وی با تاکید بر این که رویکرد همه دستگاه های این حوزه باید حفاظت باشد، خاطرنشان کرد: دستگاه هایی نظیر راه و شهرسازی، میراث فرهنگی و شهرداری بیشترین نقش را در حفاظت یا خدای نا کرده تخریب بافت دارند.

دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان بین دستگاهی است

کتولی در ادامه بر غیر دولتی بودن این دفتر تاکید کرد و گفت: دفتر بهسازی بافت تاریخی گرگان طی تفاهم نامه 6جانبه با شهرداری، استانداری، میراث فرهنگی، راه و شهرسازی، اوقاف و ... شکل گرفت و یک ارگان میان دستگاهی است و هدف آن هم استفاده از ظرفیت همه دستگاه ها برای پژوهش، حفاظت، معرفی و احیاء بافت است.
وی از برنامه ریزی برای احیاء محورهای فرهنگی و تاریخی بافت خبرداد و اظهار کرد: پیش نویس تفاهم نامه این موضوع آماده شده و قرار است طی برنامه 5 ساله همه دستگاه ها، وظایف مشخصی را بر عهده بگیرند.
17 پروژه جدید در سال 95 آغاز می شود
مدیر دفتر احیاء و به سازی بافت تاریخی گرگان از اجرای 17 پروژه جدید در سال 95 خبرداد و بیان کرد: این پروژه ها چندین برابر پروژه های میراث است. گرگان پایلوت کشوری طرح بازآفرینی شهری است و تا چند ماه آینده بافت تاریخی گرگان تبدیل به کارگاه مرمتی خواهد شد.
وی

همچنین درباره نحوه انتخاب پروژه ها هم توضیح داد: ما اغلب ابنیه ای را انتخاب می کنیم که ثبتی نباشند و احتمال تخریب آن ها بیش از سایرین است. متاسفانه نقص در قوانین، تبدیل به مشکل اصلی ما شده است و اجازه تخریب را به بناهای غیر ثبتی می دهند.
کتولی خواستار اعتماد کردن میراث فرهنگی به برنامه های این دفتر شد و ادامه داد: خواسته ما این است که میراث نقاط قوت کار را تقویت کند و نقاط ضعف را هم پوشش دهد زیرا برخی اقدامات در توان ما نیست و فقط از عهده میراث فرهنگی بر می آید.
وی مشکل دیگر بافت تاریخی را نبود حریم مشخص برای بافت و آثار تاریخی دانست و گفت: نبود حریم مصوب ابنیه تاریخی و رعایت نشدن ضوابط، آسیب جدی به بافت وارد کرده است.

بیشترین مشکل در بافت تاریخی را با شهرداری گرگان داریم

جاوید ایمانیان، کارشناس مسئول بناها و بافت تاریخی گرگان نیز در این جلسه بر لزوم تعامل بین دستگاهی برای حفظ بافت تاریخی گرگان تاکید کرد و افزود: احیای بافت تاریخی تک بعدی نیست و همه حتی مردم باید مشارکت کنند.
وی از وعده شهرداری گرگان برای خرید دو خانه تاریخی در سال جدید خبرداد و گفت: همکاری دستگاه ها نیازمند آغازی است و اگر کلید بخورد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. تملک و مرمت یک بنا تاثیرات زیادی بر اطراف آن و جامعه می گذارد.
ایمانیان یکی از دستگاه هایی که مشکلات زیادی در حوزه احیاء و حفظ بافت تاریخی دارد را شهرداری عنوان کرد و گفت: بسیاری از ضوابط به درستی اجرا نمی شود.

وی حضور و فعالیت تشکل های مردم نهاد را در حوزه میراث فرهنگی بسیار مهم خواند و خواستار تقویت بیشتر این بخش شد.


فعالیت دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان کار فرهنگی است

محمدمهدی امینی، مشاور مدیرکل میراث فرهنگی گلستان هم در این دیدار ضمن مقایسه ای از بافت تاریخی گرگان و یزد، خصوصیت مهم بافت تاریخی گرگان را برونگرا و زنده بودن آن دانست و ادامه داد: این که دفتر به سازی بناهای آسیب پذیر را انتخاب می کند بسیار قابل تقدیر است.
امینی ضمن تقدیر از فعالیت های دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، گفت: تلاش های این دفتر کار فرهنگی است و کارهای فرهنگی یک شبه نتیجه نمی دهند بلکه بسیار زمانبر هستند.
وی خواستار تهیه کتابچه معرفی و مرمت هر آثار تاریخی از سوی این دفتر شد و اظهار کرد: آن چه می ماند و ارزشمند است مکتوبات است.
وی ضمن ابراز ناراحتی از این که بخشی از بافت تاریخی گرگان نابود شده، اظهار امیدواری کرد که بتوان با تلاش های مشترک باقی مانده بافت را حفظ کرد.