عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

فاز اول مرمت و بهسازی خانه تاریخی شعربافان پایان یافت


فاز اول پروژه مرمت و بهسازی خانه تاریخی شعربافان از املاک شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در گرگان،زمستان 1394 به پایان رسید.
به گزارش روابط عمومی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، مرمت عمارت اصلی خانه تاریخی شعربافان که در محله سرچشمه و در انتهای بن بست ریحانی قرار دارد و از آثار دوره قاجاریه است از محل اعتبار شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و با طراحی و نظارت دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان و با همراهی و همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان، در مدت ۱۰ ماه انجام شد.

خانه تاریخی شعربافان اثری غیر ثبتی با بیش از 110 سال قدمت است که عمارت اصلی آن اکنون با 280 مترمربع اعیان و 570 مترمربع عرصه در تملک شرکت عمران و بهسازی ایران قرار دارد. این بنا به دلیل برخوردار نبودن از چتر حمایتیِ ثبت آثار تاریخی و همچنین قرار گرفتن در انتهای طولانی ترین کوچه بن بست شمال کشور، بارها در معرض تخریب تحت لوای طرح های توسعه شهری قرار گرفته بود که با پیگیری های دلسوزان بافت تاریخی از نابودی نجات یافت.

این بنا دارای ۴ اتاق تو در تو در بخش فوقانی با ایوانی سرتاسری در ضلغ جنوب و چهار اتاق در نیم طبقه زیرین است که از این منظر در معماری اقلیم شمال کشور کم نظیر است. ویژگی اصلی این بنا علاوه بر اتاق های طبقه زیرین، نوع کارکرد توامانِ کار و زندگی در یک ساختمان است، بگونه ای که در اتاق های طبقه زیرین، ساکنین آن، فعالیت رنگرزی و شَعْر( ابریشم) بافی را - با کمک یک حوض در اتاق اول و یک حوض در حیاط روبرو- انجام می دادند و هم زمان در اتاق های طبقه فوقانی زندگی می کردند.در ضلع جنوبی حیاط مطبخ و انبار و فضاهای جنبی قرار داشت که در سالیان گذشته تخریب شده اند و در طرح مرت و احیای آن بر اساس ردِّ آثار موجود این قسمت بعنوان فضا های جنبی برای کاربری جدید، احیای خواهد شد.
پروژه مرمت این بنا در قالب طرح پایلوت بازآفرینی بافت تاریخی گرگان و با هدف احیاء بنای تاریخی در حال تخریب و متروکه، همچنین تجدید حیات کالبدی و بازگشت زندگی از طریق تعریف کاربری جدید، با نظر مساعد جناب دکتر ایزدی مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، از خردادماه سال 1394 آغاز شد.
فاز اول مرمت این اثر تاریخی علاوه بر آواربرداری و پاک سازی بنا و حیاط - که بعلت حجم بالای آسیب بیش ازدو ماه بطول انجامید-  شامل انجام عملیات  مختلف پی گردی و تقویت و تثبیت پی، اندود زدایی و سبک کردن بنا،رطوبت زدایی و رفع عوامل مخل ایجاد ترک و نشست، مرمت دیوارها و جرزها، مرمت کف ها و تیر های چوبی، احداث ایوان و پلکان جنوبی، مرمت سقف و پوشش بام، ساخت در و پنجره و تزئینات چوبی و همچنین تاسیسات الکتریکی و نور پردازی انجام شد و در نهایت با بندکشی آجرها و انجام اندودنهایی دیوارها، باتمام رسید.
گفتنی است در جریان مرمت این اثر، اشیا و آثار متعددی از زمان ساخت بنا و پیش از آن بدست آمد که در زمان بهربرداری در قسمتی از بنا به نمایش در خواهد آمد. همچنین تمامی فعل و انفعالات کارگاهی توسط تیم نظارت، مستند سازی شده است که به همراه دفترچه طرح مرمت و احیای بنا، در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.
فاز اول احیای خانه تاریخی شعربافان در مرمت عمارت اصلی با هزینه ای معادل 2،224،000،000 ریال ( دو میلیارد و 224 میلیون ریال) که شامل 1،385،000،000 ریال از منابع شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و الباقی با مشارکت دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان در دهه فجر سال ۹۴ به پایان رسید. ضمن اینکه فاز دوم آن که شامل احداث ساختمان در ضلع جنوبی به مساحت ۱۴۰ متر مربع به همراه بهسازی محوطه و جداره های حیاط است با اعتبار 1،250،000،000 ریال در حال انجام است که پس از اتمام، با نظر مجموعه عمران و بهسازی شهری ایران به متقاضیان واجد شرایط برای بهره برداری، واگذار خواهد شد.