عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

با مشارکت دستگاه های مختلف؛گذرهای تاریخی فرهنگی بافت تاریخی گرگان احیاء می شود

تفاهم نامه اجرایی «احیاء گذرهای تاریخی فرهنگی بافت تاریخی گرگان» با حضور دستگاه های متولی این بخش آماده شد.
به گزارش روابط عمومی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، نشست مشترک بررسی و برنامه ریزی برای احیاء گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان به میزبانی معاونت عمرانی استانداری گلستان برگزار شد و در آن تفاهم نامه اجرایی برای احیاء گذرهای فرهنگی این بافت تهیه شد.

بر اساس این تفاهم نامه ضمن تدوین برنامه ای مدون، در سال 95 اقدامات ویژه ای در حوزه بافت تاریخی گرگان اجرا خواهد شد.
رضا مروتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان با بیان این که چند دستگاه فعال در حوزه بافت های فرسوده و تاریخی داریم، گفت: شهرداری ها، میراث فرهنگی، راه و شهرسازی، اوقاف و سازمان های بین بخشی مانند اداره گاز و برق همگی در حوزه بافت دخیل هستند و به نوعی در آن تاثیر گذارند.
وی ضمن تاکید بر اهمیت بافت تاریخی گرگان و یادآوری پیشینه ثبتی آن، این بافت را ظرفیتی بزرگ برای استان گلستان دانست و افزود: متاسفانه در گذشته کم توجهی های فراوانی به دلایل مختلف مانند کمبود اعتبارات به بافت تاریخی گرگان شده است و این کم توجهی آسیب های زیادی به بافت زده است.
معاون عمرانی استاندار گلستان با تاکید بر این که جامعه هم اندازه که به امکانات زیرساختی مانند آب و برق نیاز دارد، به هویت و تاریخ خود هم نیاز دارد، گفت: می توان با احیاء بافت تاریخی گرگان ضمن زنده نگهداشتن هویت منطقه، دریچه های جدید برای کسب درآمد ایجاد کرد.
وی به برنامه ریزی استان در افق 1404 و استفاده حداکثری از ظرفیت گردشگری اشاره کرد و افزود: یکی از ظرفیت های توسعه بخش گردشگری که هم سو با شعار سال و اجرای اقتصاد مقاومتی است، بافت تاریخی گرگان است که حفظ و احیاء آن می تواند در توسعه گردشگری بسیار تاثیر گذار باشد.
مروتی لازمه احیاء بافت تاریخی گرگان را داشتن برنامه ای مدون عنوان کرد و ادامه داد: سال گذشته در توافقی که با شهرداری گرگان داشتیم، قرار شد در بودجه سال 95 اعتبار ویژه ای برای احیاء بافت در نظر گرفته شود و بتوان از توان خوب شهرداری در این بخش حداکثر استفاده را برد.
وی تصریح کرد: با همگرایی و استفاده از توان فنی و مالی دستگاه های مختلف می توان برنامه ریزی خوبی برای احیاء بافت تاریخی گرگان داشت و به همین منظور کارگروه ویژه احیاء بافت تاریخی گرگان به ریاست معاونت عمرانی استاندار گلستان، دبیری راه و شهرسازی و میراث فرهنگی و با ماموریتی ویژه برای شهرداری گرگان کار خود را آغاز کرد.
معاون عمرانی استاندار گلستان از شناسایی پنجگذر اصلی در بافت خبرداد و افزود: در این تفاهم نامه کار با اولویت گذر یک که از پاسرو تا سبزه مشهد است آغاز می شود و قرار است شهرداری گرگان ضمن انتخاب مشاور، طی زمانی مشخص طرح اولیه احیاء بافت را آماده کند.
شایان ذکر است بر اساس این تفاهم نامه که کلیات آن تایید شده و طی روزهای آینده پس از جمع بندی به امضاء اعضا کارگروه احیاء بافت تاریخی گرگان خواهد رسید، گذرهای تاریخی فرهنگی بافت تاریخی گرگان طبق نقشه و در بازه زمانی پنج ساله احیاء می شود.
در همین راستا قرار است اقداماتی نظیر خوانا سازی عناصر با ارزش گذر اصلی، رفع خطر و استحکام بخشی عناصر کالبدی پیرامونی، بهسازی معابر در کف و جداره ها و اصلاح خط آسمان، توانمندسازی کالبدی و غیرکالبدی ابنیه و گذر، اعطای کاربری جدید به ابنیه ارزشمند متناسب با افق گذر تاریخی فرهنگی و با نگاه توسعه گردشگری انجام شود.
همچنین دبیرخانه این کارگروه در تعهدات اداره کل راه و شهرسازی گلستان و در دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان تشکیل می شود.طبق تفاهم نامه، دفتر احیاء وبهسازی بافت تاریخی گرگان، مسئوليت بخش فنی و نظارت كيفی وتخصصی این طرح را برعهده خواهد داشت.