عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

  • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
  • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
  • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
  • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

    ادامه مطلب

  • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

    ادامه مطلب

برنامه های فرهنگی «نوروز در استراباد» توسط دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان اجرا شد

دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، در راستانی معرفی و حفظ فرهنگ و آداب منطقه استراباد بخصوص در ایام نوروز، برنامه های مختلفی را همزمان با فرا رسیدن سال 95 اجرا کرد.
به گزارش روابط عمومی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، همزمان با آغاز سال جدید، دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان برنامه های مختلفی را با هدف حفظ و معرفی فرهنگ مردم استراباد اجرا کرد.

برگزاری جلسات آشنایی با فرهنگ عامه مردم استراباد بخصوص آداب و رسوم ایام نوروز، از برنامه هایی بود که پیش از فرا رسیدن سال جدید و همچین روزهای منتهی به پایان سال به میزبانی خانه کبیر برگزار شد.
در این جلسات، فعالان فرهنگی و اجتماعی در نشست های مختلف ضمن به اشتراک گذاشتن اطلاعات خود درباره فرهنگ عامه مردم استراباد، با استناد به اسناد تاریخی موجود درباره آداب و رسوم مردم منطقه بحث و تبادل نظر کردند.
در حاشیه این جلسات نیز نمایشگاه هایی از تصاویر قدیمی و اسناد و مدارک تاریخی منطقه استراباد به نمایش درآمد.
خانه کبیر میزبان چهارشنبه سوری و نوروزخوانی شد
آئین سنتی چهارشنبه سوری و نوروزخوانی برنامه دیگری بود که توسط دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان و با همکاری انجمن حامیان بافت تاریخی در خانه کبیر برگزار شد.
این برنامه در آخرین چهارشنبه سال 94 و با استقبال فراوان شهروندان اجرا شد و در آن ضمن برگزاری آئین چهارشنبه سوری بر اساس آداب و رسوم مردم منطقه، نوروزی خوانی هم انجام شد.
در این برنامه که عصر سه شنبه آغاز شد و به دلیل استقبال گسترده تا پاسی از شب ادامه داشت، در حیاط خانه تاریخی کبیر به رسم گذشتگان آتش روشن شد و مردم با پریدن از روی آتش ها اشعار مرسوم در این مراسم را می خواندند.همچنین در آئین چهارشنبه سوری آخر سال آش رشته نیز توسط میزبانان برنامه تهیه و بین حاضران توزیع شد.
نوروز خوانی برنامه جانبی آخرین چهارشنبه سال در خانه کبیر بود که توسط آقای اثنی عشری اجرا شد. نوروز خوانی یا بهار خوانی یا نوروزی، گونه‌ای از آواز خوانی است که در گذشته در ایران رواج داشته است. در حال حاضر خاستگاه این گونه آواز خوانی بیشتر در استانهای شمالی بوده که به صورت بسیار محدود انجام می شوئ. در نوروز خوانی افرادی که به آنها نوروز خوان گفته می‌شده است پیش از آغاز فصل بهار به صورت دوره‌گردی به شهرها و روستاهای مختلف می‌رفتند و اشعاری در مدح بهار یا با ذکر مفاهیم مذهبی به صورت بداهه یا از روی حافظه می‌خواندند. این اشعار به زبان فارسی و یا زبان‌های محلی بوده است و پس از اسلام اغلب پس از ستایش خدا در مدح امامان شیعه گفته می‌شده است. این اشعار بیشتر بصورت ترجیع بند بوده و توسط یک یا چند شخص همزمان خوانده می‌شده است.
هفت سین نوروزی در اُرسی خانه کبیر پهن شد
از دیگر برنامه های اجرا شده توسط دفتر احیاء بهسازی جشن سفره هفتسین بود که به میزبانی خانه تاریخی کبیر و در اُرسی تاریخی بنای اصلی آن اجرا شد.
هدف از این برنامه ضمن حفظ آداب و رسوم مردم منطقه، معرفی بافت تاریخی گرگان و ارزش های آثار این بافت بود. جشن سفره هفت سین هم مانند سایر برنامه ها مورد استقبال خوب شهروندان بخصوص مهدکودک ها قرار گرفت.
در این برنامه تعداد زیادی از مهدکودک های شهر گرگان، کودکان و خانواده های آنان را به خانه کبیر آوردند و ضمن گرفتن عکس های نوروزی در کنار سفره هفتین اُرسی خانه کبیر، با خصوصیات فرهنگی و تاریخی بافت گرگان آشنا شدند.
تور بازدید از بافت تاریخی گرگان در ایام نوروز برگزار شد
برگزاری دو تور بازدید از بافت تاریخی گرگان که در برگزاری آن گروه های گرگاندوستان و انجمن حامیان بافت تاریخی گرگان مشارکت داشتند از دیگر برنامه های اجرا شده در ایام نوروز بود.
در این دو تور بیش از 300 نفر از شهروندان گرگان و گردشگرانی که ایام نوروز را در گرگان سپری کرده  بودند، ضمن بازدید از مراکز مختلف بافت تاریخی گرگان و محله های قدیمی گرگان، از آثار و خانه های این بافت دیدن کردند.
نخستین بازدید در پنجم فروردین برگزار شد و در آن بیش از 100 نفر از اعضای گروه گرگاندوستان با مشارکت انجمن حامیان بافت تاریخی گرگان، ضمن حضور در باغمزار لطفی از تکیه های سبزه مشهد، محله سرچشمه، خانه کبیر، محله دوشنبه و تکیه اصطبار که توسط دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان مرمت شده است، محله دربنو و مدرسه عمادیه، عمارت تخریب شده وزیری، امام زاده نور، عمارت های تاریخی شیرنگی، تقوی و باقری، خانه تاریخی شعرباف که در تملک دفتر عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی است و توسط دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان مرمت شده است و همچنین موزه امیرلطیفی دیدن کردند.
در این بازدیدها، کارشناسان حوزه بافت تاریخی به معرفی و تشریح پیشینه تاریخی منطقه، خصوصیات معماری و اطلاعات تاریخی هر بنا پرداختند و سعی شد ضمن بیان و معرفی ظرفیت های بافت تاریخی گرگان، اهمیت و لزوم تلاش برای حفاظت از این بافت برای شهروندان تبیین شود.
میزبانی خانه کبیر از نمایشگاه عکس حس زندگی در بافت تاریخی گرگان
برنامه دیگری هم که در سال جدید و به میزبانی خانه تاریخی کبیر برگزار شد، اختتامیه مسابقه عکاسی «حس زندگی در بافت تاریخی گرگان» و نمایشگاه عکس این مسابقه بود.
پس از برگزاری تور پیمایش و بازدید نوروزی از بافت تاریخی گرگان که در پنجم فروردین ماه اجرا شد، مسابقه عکاسی با عنوان «حس زندگی در بافت تاریخی گرگان» و با هدف نمایش و معرفی ظرفیت های بافت تاریخی گرگان برگزار شد و نفرات برتر این مسابقه در مراسمی که در خانه کبیر ترتیب داده شد معرفی شدند.
بازدید نوروزی از بافت تاریخی گرگان که جمع کثیری از شهروندان گرگان و مسافرانی از شهرهای مختلف کشور در آن حضور داشتند، در راستای برنامه های ترویجی و اقدامات بازآفرینی شهری شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و با هدف آشنایی فعالان فرهنگی اجتماعی با پروژه های شکرت مادر در بافت تاریخی گرگان برگزارشد.
گفتنی است، خانه تاریخی کبیر، اثری ثبت شده با شماره 2274در فهرست آثار ملی است که در محله دوشنبه ای بافت تاریخی گرگان قرار دارد و به تملک دفتر عمران و بهسازی شهری وازرت راه و شهرسازی درآمده است. این بنا که در حال حاضر در اختیار دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان است، قرار است پس از مرمت و بهسازی واگذار شود.