عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

  • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
  • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
  • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
  • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

    ادامه مطلب

  • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

    ادامه مطلب

به میزبانی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان؛تفاهم‌نامه چهارجانبه احیای گذرهای فرهنگی–تاریخی بافت تاریخی گرگان امضا شد

تفاهم‌نامه چهارجانبه احياي گذرهاي فرهنگي – تاريخي گرگان با حضور دستگاه هاي مسئول در اين بخش و به ميزباني دفتربهسازي واحياءبافت تاريخي گرگان به امضاءرسيد.
به گزارش روابط عمومي دفتراحياء و بهسازي بافت تاريخي گرگان، تفاهم نامه چهارجانبه احياي گذرهاي فرهنگي– تاريخي بافت تاريخي گرگان توسط معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري گلستان، مدير کل راه و شهرسازي استان ، مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و شهرداري گرگان، به امضاء رسيد.

بر اساس اين تفاهم نامه قرار است پنج گذر اصلي در بافت تاريخي گرگان شناسايي شده و با اولويت محور اول که از محله پاسرو آغاز شده و تا سبزه مشهد ادامه دارد، اين گذر در بازه زماني پنج ساله و طبق طرح ريزي مهندسين مشاور احياء شود.
در اين تفاهم نامه شهرداري گرگان ضمن انتخاب مشاور، طي زماني مشخص طرح اوليه احياء بافت را آماده مي کند. در همين راستا قرار است اقداماتي نظير خوانا سازي عناصر با ارزش گذر اصلي، رفع خطر و استحکام بخشي عناصر کالبدي پيراموني، بهسازي معابر در کف و جداره ها و اصلاح خط آسمان، توانمندسازي کالبدي و غيرکالبدي ابنيه و گذر، اعطاي کاربري جديد به ابنيه ارزشمند متناسب با افق گذر تاريخي فرهنگي و با نگاه توسعه گردشگري انجام شود.
همچنين کار گروهي به رياست معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري گلستان و با عضويت طرفين تفاهمنامه به همراه رياست مديريت و برنامه ريزي استان، مديرکل اوقاف و امور خيريه استان گلستان و مدير دفتر بهسازي، به دبيري اداره کل راه و شهرسازي گلستان جهت هماهنگي و پيگيري امور مربوط به اجرايي شدن اين تفاهمنامه تشکيل شده و دفتر احياء وبهسازي بافت تاريخي گرگان با همکاري اداره کل ميراث فرهنگي استان مسئوليت بخش فني و نظارت كيفي و تخصصي اين طرح را برعهده خواهد داشت.
گفتني است در حاشيه مراسم امضاي تفاهم نامه، نمايشگاهي از عکس هاي بافت تاريخي گرگان با موضوع «حس زندگي در بافت تاريخي گرگان» با همکاري حوزه هنري و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي گلستان در خانه تاريخي کبير شد افتتاح و در آن بيش از 50 اثر درباره بافت تاريخي گرگان از هنرمندان مختلف به نمايش درآمد.
خانه تاريخي کبير با شماره ثبت 2274 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده و اکنون در تملک دفتر عمران و بهسازي شهري وزارت راه و شهرسازي قرار دارد. اين اثر تاريخي که در حال حاضر در اختيار دفتر احيا و بهسازي بافت تاريخي گرگان است، قرار است بعد از مرمت واگذار شود.