عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

تکيه نو دوشنبه اي(اصطبار)  به عنوان يکي از آثار تاريخي محله دوشنبه اي گرگان، زير نظر شرکت عمران و بهسازي  شهري ايران و با مديريت دفتر احياي بافت تاريخي گرگان مرمت و بهسازي شد.
به گزارش روابط عمومي دفتر احياء و بهسازي بافت تاريخي گرگان، در راستاي طرح پايلوت بازآفريني بافت تاريخي گرگان و با هدف احياء بناي تاريخي در حال تخريب ، همچنين تجديد حيات کالبدي و بازگشت بناي با هويت به زندگي شهري ، تکيه تاريخي واقع در محله دوشنبه اي گرگان مرمت و بهسازي شد.

عملیات اجرایی این پروژه از خرداد 94 و با تامین اعتبار از محل پروژه های عمرانی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران آغاز شد و با برنامه ریزی هیات عامل عمران و بهسازی شهری ایران در استان گلستان و با طراحی و نظارت دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان و همچنین همراهی و همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان پس از 8 ماه به پایان رسید.
تکيه اصطبار از نظر موقعيت جغرافيايي در ضلع شمالي محله دوشنبه اي، از محله هاي بافت تاريخي گرگان واقع شده و داراي دو طبقه است. اين بنا داراي 120 متر مربع زيربنا و 140 سال قدمت که مالکيت آن وقفي جهت عزاداري حضرت اباعبدالله است. نوع سازه اين اثر ديوار باربر آجري است و در طبقه تحتاني آن مطبخ و مغازه قرار دارد که اين مغازه نيز در ايام محرم کارکرد تکيه پيدا مي کند. از خصوصيات مهم اين تکيه قرار گرفتن داخل مجموعه اي مسکوني و ارتباط مستقيم آن به داخل خانه است به نحوي که در ضلع شمالي تکيه حياط منزل مسکوني و در ضلع غربي حياط، سه اتاق سه دري قرار دارد.
بر روي ستون باربر سقف اين تکيه که از جنس چوب است اشعار و عباراتي همچون «يا حسين مظلوم» خطاطي شده است. آسمانه تکيه نو به سبک پوشش هاي دوره قاجار است و سه شيبه يا سه ترک اجرا شده است
در تکيه نو به دليل اطلاع نداشتن متوليان از ارزش تاريخي و نبود نظارت بر تغييرات اعمال شده در آن، مداخلات  نامناسب و ناهمگوندر بازشوها، خمش تيرها و رطوبت خسارت هاي جدي به بنا وارد شده است.. همچنين در سال گذشته الحاقات نامانوسي در پلکان ورودي و طبقه فوقاني رخ داده بود که سيماي تکيه را بسيار مخدوش کرده بود.
براي اجراي فاز اول مرمت و بهسازي تکيه اصطبار، علاوه بر آواربرداري و حمل نخاله، بخش هايي از آن اندود زدايي شد و الحاقات بنا هم پاکسازي شد. پس از اين مرحله اقدامات تقويت پي و استحکام بخشي بنا مرمت ديوارها  و جرزها، الوار ريزي و اجراي سقف سفالين چوبي و کف و تيرک هاي چوبي تکيه فوقاني انجام شد و همزمان با بندکشي و سفيد کاري بدنه، تاسيسات پيش بيني شده نيز اجرايي شد.
از مصالحي که براي مرمت تکيه اصطبار استفاده شد مي توان به سنگ قلوه، آهک، آجر سنتي، آجر 20 سانتي و چوب نراد روسي اشاره کرد. در اجراي اين پروژه بيش از 5هزار نفرساعت نيروي کار صرف شد.از نکات برجسته مرمت اين بنا، استحکام بخشي و مرمت خطوط و خوشنويسي در زير پيش آمدگي بود که براي اولين بار در منطقه انجام پذيرفت.
پروژه مرمت و بهسازي تکيه نو دوشنبه اي از محل اعتبارات ملي شرکت عمران و بهسازي شهري ايران در غالب طرح محرم تا محرم و با همياري و مشارکت مالي بخش خصوصي و دفتر بهسازي و احياء بافت تاريخي گرگان انجام شد.
شايان ذکر است بافت تاريخي گرگان با مساحت 130 هکتار نخستين بافت ثبت شده کشور است که داراي تکايا، خانه ها و مجموعه هاي تاريخي ارزشمند بسياري است.