عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

معاون توسعه و منابع عمران و بهسازی ایران: دولت نقش حمایتی در احیاء بافت های تاریخی دارد

معاون توسعه و منابع شرکت عمران و بهسازی ایران با تأکید بر اینکه نقش دولت در بافت‌های تاریخی نقش حمایتی است، گرگان را یکی از شهرهای پایلوت احیاء بافت های تاریخی در کشور معرفی کرد.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر احیای و بهسازی بافت تاریخی گرگان، افشین میرزا بابایی، در آئین امضاء تفاهم‌نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان، با تأکید بر اینکه احیای بافت تاریخی گرگان به هویت بخشی و جریان زندگی در آن کمک می‌کند، اظهار کرد: در دهه 80 دستگاه‌های اجرایی با اقدامات مداخله‌جویانه به بافت‌های تاریخی ورود کردند اما با مطالعات انجام‌شده، مشخص شد این اقدامات به نتیجه نمی‌رسد.

وی افزود: این اقدامات مداخله‌جویانه زمانی مؤثر است که همه دستگاه‌ها هماهنگ پای‌کار آمده و متحد عمل کنند.

معاون توسعه و منابع عمران و بهسازی ایران ادامه داد: بعد از کش‌وقوس‌های زیاد خوشبختانه در سال 1387 بستر قانونی فعالیت در بافت های فرسوده مشخص و این طرح تبدیل به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی شد.

وی با بیان این که ماده 16 قانون، موضوع سند ملی راهبردی بافت فرسوده را مطرح کرد، ادامه داد: در این قانون حرکت نوین و منسجم در قالب ستاد ناظر، منابع، امکانات و ... برای احیاء بافت‌های فرسوده پیش‌بینی شد؛ چراکه محدوده شهرها در این سند پیش‌بینی‌شده بود.

میرزابابایی خاطرنشان کرد: بافت تاریخی شهرها یکی از مواردی بود که در این سند دیده‌شده بود و شهرهایی از کشور که دارای بافت‌های باارزش و با قدمت بودند از سوی شرکت عمران و بهسازی به‌عنوان شهرهای پایلوت انتخاب شدند.

وی تصریح کرد: یکی از این شهرها، گرگان بود که بیش از 80 سال از ثبت بافت باارزش تاریخی آن می‌گذرد و هم‌اکنون بسیاری از خانه‌های تاریخی آن به‌صورت متروکه درآمده و در حال تخریب هستند.

معاون توسعه و منابع عمران و بهسازی ایران با تأکید بر اینکه نقش دولت در بافت‌های تاریخی نقش حمایتی است، اظهار امیدواری کرد: با انعقاد تفاهم‌نامه چندجانبه بین دستگاه‌های اجرایی و آغاز حرکت نوین در این حوزه، باهمت دوستان و حمایت مدیریت شهری پس از 20 سال فعالیت موردی دستگاه‌ها، شاهد به سرانجام رسیدن احیاء و جریان زندگی بافت تاریخی گرگان باشیم.

گفتنی است آئین امضاء تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان به میزبانی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان و در خانه کبیر برگزار شد.

خانه تاریخی کبیر که به شماره 2274 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، هم اکنون در تملک شرکت عمران و بهسازی شهری وزارت ایران قرار دارد.