عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

  • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
  • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
  • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
  • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

    ادامه مطلب

  • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

    ادامه مطلب

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان: بافت تاریخی گرگان نیازمند علاج بخشی و ساماندهی است

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان گفت: بافت تاریخی گرگان در سال‌های گذشته بخشی از ارزش‌های خود را ازدست‌داده و هم‌اکنون نیازمند علاج بخشی و ساماندهی است.


به گزارش روابط عمومی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، ابراهیم مبارک قدم در آئین روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی و همچنین آئین امضاء تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان که در خانه تاریخی کبیر برگزار شد، اظهار کرد: بافت تاریخی شهر گرگان که به مساحت 150 هكتار در سال 1310 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده دارای ارزش فرهنگی و تاریخی بسیاراست.

وی افزود: بخش‌هایی از این بافت تاریخی طی سال‌های گذشته به علت کم‌توجهی و موازی كاری دستگاه‌های متولی تخریب‌شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان تصریح كرد: هم‌اینک به‌منظور جلوگیری از فرسودگی بیشتر و تخریب این بافت، علاج بخشی و ساماندهی آن به‌عنوان ضرورت در دستور كار قرار دارد.

وی ادامه داد: در این راستا، دستگاه‌ها و حوزه‌های متولی بنا دارند تا با همكاری، امكانات را برای احیاء و بازسازی این بافت فراهم كرده و در خصوص بهسازی و نوسازی بر اساس شرح وظایف تفاهم‌نامه اقدام کنند.

مبارك قدم اضافه کرد: استحکام‌بخشی بافت قدیم، بهسازی معابر بافت ازجمله جداره سازی، نورپردازی، كف سازی و ...، احیای بافت با عملكرد و رویكرد جدید زندگی و سكونت و اتصال مراكز بافت قدیم با دیگر بخش‌های آن‌که درگذشته به‌صورت هسته‌های جداگانه بود، با هماهنگی ستاد بازآفرینی بافت تاریخی گرگان در دستور کار قرارگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: باهدف علاج بخشی و بهسازی بافت، دستگاه‌های ذیصلاح ازجمله میراث فرهنگی، شهرداری گرگان، استانداری و راه و شهرسازی با امضاء یک سند همکاری باب مداخله همه‌جانبه برای ساماندهی و احیاء بافت را آغاز می‌کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان تصریح کرد: در این سند علاوه بر تأمین منابع و هماهنگی در طراحی و اجرا، محورهای موجود و خانه‌های تاریخی احیاء می‌شوند.

گفتنی است آئین امضاء تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان به میزبانی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان و در خانه کبیر برگزار شد.

خانه تاریخی کبیر که به شماره 2274 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، هم اکنون در تملک دفتر عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی قرار دارد. این بنا که در حال حاضر در اختیار دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان است، قرار است پس از مرمت و بهسازی به بهره بردار واجد شرایط واگذار شود.

بافت تاریخی گرگان، سومین بافت باارزش و دارای سبك معماری پس از یزد و اصفهان است و وسیع‌ترین بافت تاریخی شمال ایران است که در سال 1310 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.