عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

  • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
  • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
  • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
  • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

    ادامه مطلب

  • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

    ادامه مطلب

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان: بافت تاریخی گرگان شناسنامه میراث استان است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان گفت: بافت تاریخی گرگان شناسنامه میراث گلستان بوده و زنده‌بودن و پویایی آن در کشور سرآمد است.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، ابراهیم کریمی در مراسم روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی و همچنین آئین امضاء تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان که در خانه تاریخی کبیر برگزار شد، اظهار کرد: یکی از باارزش‌ترین ظرفیت‌های میراثی گلستان در بافت تاریخی زنده و پویای گرگان که زندگی در آن جریان دارد، نهفته است.

وی افزود: تاکنون گام‌های بسیاری برای بافت تاریخی گرگان از سوی دستگاه‌های مختلف برداشته‌شده اما هر یک از این دستگاه‌ها راه خود را رفته و میراث فرهنگی راه خودش را می‌رفت و هم‌اکنون تلاش داریم درراه انسجام گام برداریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان ادامه داد: هم‌اکنون مقررشده با نگاه منسجم و برنامه‌ریزی مدون دستگاه‌های اجرایی دیگر نیز وظیفه مندی میراث را داشته و بیشتر از گذشته بافت تاریخی گرگان موردتوجه و عنایت قرار گیرد.

 وی با تأکید بر اینکه این تصمیم باید پیش‌تر از این گرفته می‌شد و دستگاه‌های اجرایی منسجم در مسیر حفظ و احیاء بافت تاریخی گرگان گام برمی‌داشتند، اضافه کرد: میراث فرهنگی تاکنون 250 خانه تاریخی در معرض خطر در بافت تاریخی گرگان را شناسایی و برای آن‌ها پرونده تشکیل داده است.

کریمی خاطرنشان کرد: در اولین فرصت از ظرفیت دستگاه‌ها برای چاره‌اندیشی و مشخص شدن تدبیر لازم برای مرمت اضطراری 25 بنای تاریخی در گرگان بهره خواهیم برد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان همچنین از اراده و تصمیم جدی استان برای احیاء بخشی از دیوار دفاعی گرگان خبر داد و تصریح کرد: در سال جاری بخشی از این دیوار با سرمایه‌گذار استانی احیاء می‌شود و میراث فرهنگی آماده دریافت پیشنهاد و ایده‌های صاحب‌نظران در این حوزه است.

گفتنی است آئین امضاء تفاهم نامه گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان به میزبانی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان و در خانه تاریخی کبیر برگزار شد. بافت تاریخی گرگان در سال 1310 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.