عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

  • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
  • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
  • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
  • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

    ادامه مطلب

  • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

    ادامه مطلب

شهردار گرگان: روند احیای بافت تاریخی گرگان با امضاء تفاهم نامه منسجم‌تر خواهد شد

شهردار گرگان با بیان این که فعالیت جزیره ای باعث شده اقدامات مرمتی بافت تاریخی گرگان جواب ندهد، امضاء تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان را عاملی برای انسجام بیشتر و تسریع در روند احیای این بافت دانست.


به گزارش روابط عمومی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، حسین صادقلو، در آئین امضاء تفاهم نامه احیاء گذرهای تاریخی فرهنگی بافت تاریخی گرگان، ضمن ابراز امیدواری درباره این که تفاهم نامه بتواند اتفاقات خوبی را در حوزه بافت تاریخی گرگان رقم بزند، اظهار کرد: تلاش می کنیم تا در یک‌فاز دو تا سه‌ساله شاهد آثار عملکردی مثبت این تفاهم‌نامه در بافت تاریخی گرگان باشیم.

وی بیان کرد: تاکنون اتفاقات بزرگی در بافت تاریخی گرگان انجام‌شده اما چون بخشی عمل شده، جواب نداده است.

وی متذکر شد: بسیاری از شهرها دارای بافت باارزش نبوده و نیستند اما از حداقل داشته‌ها بهترین بهره را می‌برند این در حالی است که تاکنون از بافت تاریخی و باارزش گرگان به‌سادگی گذشته‌ایم.

صادقلو با بیان این که در شکل کلی از مقوله حفظ و احیاء بافت تاریخی گرگان عقب‌مانده‌ایم، تصریح کرد: علی رغم فاصله با شرایط ایده آل، اما جای نگرانی نیست و امیدواریم با امضاء این تفاهم‌نامه و انسجام بیشتر توفیقاتی را حاصل کنیم.

شهردار مرکز استان در پایان متذکر شد: شهرداری و شورای اسلامی شهر گرگان از هر برنامه‌ای که به بافت تاریخی مرکز استان هویت دهد، حمایت می‌کند.

گفتنی است آئین امضاء تفاهم نامه گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان به میزبانی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان و در خانه کبیر برگزار شد. خانه تاریخی کبیر که به شماره 2274 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، هم اکنون در تملک شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و مجموعه وزارت راه و شهرسازی قرار دارد. که قرار است پس از تجمیع تملکات و ساختار اصلی و مرمت، به بهره بردار واجد شرایط واگذار شود.

بافت تاریخی گرگان، سومین بافت باارزش و دارای سبك معماری پس از یزد و اصفهان و وسیع‌ترین بافت تاریخی شمال ایران است که در سال 1310 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.