عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

مسجد جامعی: ظرفیت های بخش خصوصی در احیاء آثار تاریخی استفاده شود

دکتر احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران با حضور در خانه کبیر، ضمن بازدید از مرمت این اثر تاریخی و دیدار با فعلان فرهنگی اجتماعی گرگان، خواستار حضور بخش خصوصی برای احیاء آثار تاریخی شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران، که برای حضور در مراسم چهلمین روز درگذشت حبیب الله قلیشلی، نخستین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در گرگان حضور یافته بود از خانه تاریخی کبیر بازدید کرد.

مسجدجامعی پس از حضور در خانه تاریخی کبیر، ضمن بازدید از روند مرمت این اثر تاریخی که به کارفرمایی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و مدیریت اجرایی دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان در حال اجرا است، با فعالان فرهنگی و مدیران دفتر بهسازی هم دیدار و گفتگو کرد.

 

 

رئیس سابق شورای شهر تهران در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از فعالیت های مرمتی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در گرگان، اقدامات انجام شده را بسیار ارزشمند خواند و گفت: آثار تاریخی ارزشمندی همچون خانه تاریخی کبیر شناسنامه و هویت اصلی مردم منطقه هستند و با حفظ آن ها به احیای فرهنگ و ریشه های فرهنگی و دینی خود کمک می کنیم.

مسجد جامعی که در دولت اصلاحات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده داشت، به فعالیت های فرهنگی خود در شورای شهر هم اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه های ما حضور در مناطق کمتر دیده شده تهران بود که با استقبال فراوان هم رو به رود شد.

وی با بیان این که در تهران گردی مناطقی را انتخاب می کردیم که کمتر مورد توجه قرار گرفته بودند، افزود: من هیچ وقت در برخی محله هایی که شهرت تاریخی دارند یا مکان هایی که تبدیل به موزه شده اند حضور در این مدت حضور نیافتم زیرا مناطقی که کمتر به آن ها توجه شده ظرفیت های پنهان بی شماری دارند که باید شناخته شوند.

مسجدجامعی از استفاده صفت هایی مانند مناطق جرم خیز و محل خلافکارها برای برخی محله های انتقاد کرد و گفت: وقتی در این محله ها حضور می یافتیم پدیده هایی را می دیدیم که کمتر در تهران به آن ها پرداخته می شد و در عین حال ظرفیت فرهنگی بسیاری بالایی هم داشتند.

 

وی نمونه هایی از ظرفیت های پنهان را حمام های زنانه که بعد از اذان صبح شروع به فعالیت می کردند و یا مساجدی که توسط بانوان مدیریت می شد نام برد و گفت: متاسفانه نام این مناطق را محله های نام امن می خواندند در حالی که اوج امنیت این محلات زمانی است که بانوان ساکن در آن ها بدون هیچ مشکلی بعد از اذان صبح از حمام عمومی استفاده می کردند.

عضو شورای شهر تهران، گفت: در باطن این محلات فرهنگ، امنیت، سنت و اخلاق را به وضوح دیدم و حقیقت چیز دیگری بود که جز با حضور در آن جا نمی شد آن را کشف کرد.

احیای بافت های تاریخی، احیای فرهنگ اصیل هر منطقه است

وی در ادامه، با تاکید بر این که احیای بافت های تاریخی، احیای فرهنگ اصیل هر منطقه است، از سیاست های شهرسازی جدید انتقاد کرد و گفت: متاسفانه این سیاست ها در راستای نظام سرمایه داری غرب است و باعث شده به جای حفظ سنت ها، سرمایه داری فرهنگ اصیل ما را حذف کند.

مسجدجامعی سپس به بافت تاریخی گرگان اشاره کرد و آن را ظرفیت فرهنگی بسیار مهمی خواند. او خواستار تلاش و برنامه ریزی بیشتر برای حفظ آثار تاریخ این بافت شد و گفت: باید سعی کرد تا مشارکت های مردمی و بخش خصوصی را فعال کرد.

در ادامه این نشست، حسین کتولی، مدیر دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، به تشریح برنامه های این دفتر در گرگان پرداخت و اظهار کرد: دفتر احیاء زیر نظر شرکت عمران و بهسازی شهری ایران که مسئولیت آن بر عهده دکتر ایزدی است فعالیت دارد و در راستای طرح پایلوت کشوری بازآفرینی شهری، طرح احیاء بافت تاریخی گرگان را در دستور کار خود قرار داده است.

 

 

وی با بیان این که بافت تاریخی گرگان دارای سابقه ای بسیار طولانی است، بیان کرد: این بافت در کشور بخصوص شمال کشور بسیار بی نظیر و آثار و تک بناهای بسیار ارزشمندی را در دل خود دارد که اکثر آن ها نیاز به مرمت دارند.

کتولی اضافه کرد: در ابتدای مسیر فعالیت دفتر، یکی از اهداف ما جلب مشارکت مردم بود و تصور می کردیم در پروسه ای طولانی بتوانیم به این هدف برسیم ولی در زمانی کوتاه و پس از آگاه سازی و اطلاع رسانی، درخواست های بسیاری از سوی بخش های خصوصی و دولتی برای حضور در بافت تاریخی ارسال شد که این امر نشان از آگاه سازی جامعه نسبت به اهمیت به بافت تاریخی گرگان دارد.

وی یکی از مشکلات پیش روی واگذاری به بخش خصوصی را مشخص نبودن حریم آثار تاریخی و همچنین ریسک بالای سرمایه گذاری به دلیل نبود حریم عنوان کرد و گفت: از ابتدای طرح تا کنون چندین تکیه و خانه تاریخی در گرگان مرمت شده است و طرح هایی جدیدی را هم در صورت تصویب بودجه ها در سال جاری آغاز خواهیم کرد.

 

 

در ادامه این نشست، محمود اخوان مهدوی، از فعلان فرهنگی، پژوهشگر و تاریخ نگار گرگان به تشریح پشینیه تاریخی منطقه و ریشه نام گذاری محلات گرگان پرداخت.

در این نشست که حدود یک ساعت به طول انجامید فعالان فرهنگی و اجتماعی شهر گرگان با مسجدجامعی دیدار کردند.