عمران و بهسازی شهری ایران
دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان

 • برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه گفتمان شهر گرگان

  ادامه مطلب

 • "ژئوپليتيك جهان ايراني" 🔸با حضور دكتر “كامبيز مشتاق گوهري”
 • برگزاری نمایشگاه عکس‌های عبداله میرزا قاجار، در سفر به منطقه استرآباد در خانه گفتمان شهر گرگان
 • برنامه بيستم خانه گفتمان شهر گرگان، معلمین شهروندی، با حضور استاد ابراهيم صالحي، مهندس عبدالرضا چراغعلي و جمعي از فرهيختگان و فرهنگيان برگزار شد.
 • مرمت مسجد تاریخی ملااسماعیل، محله دربنو
 • ۲۹ فروردین ماه "روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"
 • تکیه تاریخی دوشنبه ای(تکیه نو) در گرگان مرمت و بهسازی شد

  ادامه مطلب

 • تفاهم نامه احیای گذرهای فرهنگی تاریخی بافت تاریخی گرگان

  ادامه مطلب

چهارمین شب برگزاری تکیه هنرمندان در خانه تاریخی کبیر

کیه هنرمندان حوزه هنری استان گلستان، با همراهی هنرمندان واحدهای ؛ تجسمی، نمایش، موسیقی، ادبیات و تصویری و تعداد زیادی از خانواده های گرگانی چهارمین شب خود را آغاز نمود.

 

 

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری استان گلستان ، چهارمین شب عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) در حالی برگزار شد که میهمانان از دقایقی قبل از شروع برنامه در محل تکیه هنرمندان حاضر بودند و بی صبرانه منتظر تماشای برنامه های تکیه بودند.

 
ابتدا آیاتی چند از کلام ا... مجید توسط قاری گلستانی، علی کاظمی قرائت شد و خانم شهریاری و آقای رجبی در جایگاه حاضر شدند و ضمن عرض تسلیت به عزاداران، از هنرمند واحد ادبیات حوزه هنری، محسن خواجوی جهت خواندن داستان کوتاهی دعوت کردند.
نام داستان این هنرمند جوان "پدر خوبیها " بود؛
تیرها در بدنش نشست. دستهایش قطع شد و با فرقی شکافته بر زمین افتاد. برادر به سمتش رفت.
بازی های کودکی با تلالو آفتاب از میان انگشتانش و محبت پدر، همه را به یاد آورد. این صحنه را قبلا دیده بود. فرقی شکافته برایش پدر را تداعی می کرد. اما داستان او در این خاندان همتا نداشت آغوش پدر خوبیها بوی پدر را می داد. دستانش تیر کشید. برای این دست ها پدر چه اشکها که می ریخت. حالا او منتظرش بود. کمی دیگر به آنها می پیوست. کمی دیگر دستان برادرش را لمس می کرد.
پس از قرائت این داستان کوتاه قطعه ای ادبی در رسای امام حسین(ع) قرائت شد و ازیکی از هنرمندان استان مازندران به نام "محمد محمدی" دعوت شد تا اشعار خود را برای حاضرین بخواند و او نیز با این بیت شروع کرد؛
آنان که حسین(ع) را خدا پندارند /// کفرش به کنار، عجب خدایی دارند
تو از تبار کدامین طلوع بوده ای
که زمان
هر چقدر می گذرد
به اندازه ی تنظیم آسمان ها
به خاک کربلا
اضافه می شود
و این سووال "در گوش تاریخ" ، تو از کدام سرود آزادی خوانده ای

 

*************************

 

یکی دیشب که او مهمان من بود /// زمین و آسمان از آن من بود
شبی روشن تر از هر روز بود و /// خدا هم تابع فرمان من بود
لباس مهربانی بر تنش بود /// غذای ساده اش از نان من بود
من و بی سرپناهی، او و شاهی /// چه شد دیشب که او همسان من بود
ولی او رفت و من هم سیر مردم /// نمی دانم، مگر اوجان من بود
خوشا آن شب که من با دوست بودم /// خوشا آن شب که او مهمان من بود

 

یکی از بخش هایی که هر شب با استقبال علاقمندان به هنر نمایش روبرو است، اجرای نمایشنامه عاشورایی است که این بار توسط یکی از نویسندگان و کارگردانان جوان حوزه هنری انجام شد.
نمایشنامه "زمستان" به نویسندگی و کارگردانی بهمن ولیان و نقش خوانی؛ راحیل السادات کریمی، بهمن ولیان و صحنه خوانی؛ مجید انوری اجرا شد و در پایان با ذکر صلوات مورد تشویق حضار قرار گرفت.
سخنران امشب تکیه هنرمندان حجه الاسلام والمسلمین فضیلت، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است و سخنان خود را با غزلی از دیوان کبیر مولانا آغاز کرد:
کجائید ای شهیدان خدائی /// بلاجویان دشت کربلائی
کجائید ای سبک روحان عاشق /// پرنده تر ز مرغان هوایی
فضیلت با اشاره به اینکه عشق به سیدالشهداء(ع) و شهادت این بزرگوار در این قطعه از غزل مولانا و بسیاری از مطالب مشاهیر و بزرگان فرهنگ و ادب این سرزمین موج می زند گفت: علیرغم یاوه گویانی که علیه فرهنگ ایرانی ، اسلامی سخن می گویند، عشق و ارادت وصف ناشدنی تمامی اقشار ایران اسلامی باعث می شود این سخنان پوچ و واهی راه به جایی نبرند.
وی افزود: در یک تحلیل گذرا در خصوص تاریخ ایران بعد از اسلام تقابل سه فرهنگ، ایرانی، اسلامی و غربی را شاهد هستیم و در این میان اعتقاد و باور متفاوت مسلمانان باعث هم افزائی، همدلی و همراهی میان فرهنگ ایرانی، اسلامی شده است.
فیلم مستند تعزیه و عزاداری مسلمانان کشور افغانستان یکی دیگر از بخش های تکیه بود که توسط واحد هنرهای تصویری حوزه هنری خراسان شمالی تهیه شده بود و از طریق ویدئو پروژکتور وپرده اکران شد.
در این بخش اطلاعیه برگزاری کارگاه و آسیب شناسی عکاسی محرم، 27 مهرماه ساعت 17 در محل تکیه هنرمندان خوانده شد و از تمامی علاقمندان جهت حضور در این کارگاه دعوت به عمل آمد .
مجلس عزاداری حضرت ابا عبدا... (ع) راس ساعت 21 با ذکر صلوات بر محمد و ال محمد به پایان رسید و از میهمانان پذیرایی مختصری نیز به عمل آمد.